Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Wystawa o Urzeczu już czynna

W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie otwarto wystawę poświęconą Urzeczu, wyjątkowemu mikroregionowi, do którego należy nadwiślańska część gminy Konstancin-Jeziorna. Zachęcamy do odwiedzenia.

Wystawa „Nad Wisłą, na Urzeczu” dostępna jest dla zwiedzających od soboty (22 sierpnia). Dzień wcześniej, w piątek (21 sierpnia) odbył się jej wernisaż. Ekspozycję czasową poświęconą mikroregionowi, do którego należy m.in. nadwiślańska część gminy Konstancin-Jeziorna, uroczyście otworzyli Tadeusz Zając pełniący obowiązki dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego, Wojciech Brzeziński  dyrektor Państwowego Muzeum Archeologiczne i Mariusz Raniszewski – kurator wystawy. Wernisaż swoim występem uświetnił zespół Urzeczeni z Góry Kalwarii.


O wystawie

Wystawa „Nad Wisłą, na Urzeczu” koncentruje się na historii mówionej współczesnych Łurzycoków pamiętających dawne zwyczaje, obrzędy i kulturę materialną. Pokazuje archiwalne i współczesne fotografie Urzecza i jego mieszkańców, nagrania z opowieściami o życiu na Urzeczu, filmy, stroje, przedmioty codziennego użytku i narzędzia służące np. do obróbki drewna. Na wystawie zobaczymy m.in. charakterystyczny motyw na kobiecym stroju wilanowskim z nadwiślańskiego Urzecza, jakim jest czarny haft w floralne ornamenty. Dowiemy się też na czym polegała udana symbioza mieszkańców z rzeką, jak wyglądały domy budowane na tyrpach, czyli małych wzniesieniach nad Wisłą, podejrzymy również menu oryginalnej, lokalnej kuchni.


Zwiedzanie

Wystawa jest dostępna do 11 kwietnia 2021 r., a już w najbliższą środę (26 sierpnia) PME zaprasza na oprowadzanie kuratorskie (o godz. 17.30 i 18.15). Uwaga! Obowiązuje rezerwacja miejsc mailowo: rezerwcje@ethnomuseu.pl lub telefonicznie pod nr.: 22 696 53 80. Wstęp: bilet normalny – 14 zł, ulgowy 7 zł.


Partnerzy wystawy

Partnerami wystawy są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Powiat Piaseczyński, Gmina Konstancin-Jeziorna, Gmina Góra Kalwaria, Centrum Kultury i Sportu w Karczewie, Dzielnica Wilanów, Dzielnica Wawer. Patroni medialni wystawy: Chilli Zet, Zwykłe Życie, Dzielnica Wisła, Pismo Folkowe, Warszawa i okolice.

Więcej informacji o wystawie na stronie internetowej Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Autor: Patryk Siepsiak

2020-08-24

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer