Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Gmina wśród liderów przedsiębiorczości

Konstancin-Jeziorna znalazł się w czołówce Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Zajęliśmy piąte miejsce w kategorii gmin miejsko-wiejskich najdynamiczniej rozwijających przedsiębiorczość w latach 2003–2018. Wyróżnienie odebrał burmistrz Kazimierz Jańczuk.


Piąte miejsce

Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się 21 stycznia w sali kolumnowej Sejmu RP w Warszawie, podczas dorocznej konferencji „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego”. Kazimierz Jańczuk, burmistrz Konstancina-Jeziorny, odebrał wyróżnienie za zajęcie 5. miejsca wśród gmin miejsko-wiejskich najdynamiczniej rozwijających przedsiębiorczość w latach 2003–2018. Wyżej od nas byli w rankingu tylko: Siechnice, Kąty Wrocławskie, Ożarów Mazowiecki i Dziwnów. – Bardzo nas cieszy wysoka pozycja w tym rankingu, co potwierdza, że gmina cały czas się rozwija  –  mówi burmistrz Kazimierz Jańczuk. – Jest to obiektywne zestawienie, bo stworzyli je specjaliści na bazie danych Głównego Urzędu Statystycznego. 


Trzy obszary rozwoju

Podstawą rankingu, opracowanego pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka, jest 16 wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Punktowano w nim m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, odsetek dochodów własnych w dochodach budżetu, liczbę osób pracujących i bezrobotnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z wodociągów i kanalizacji.  Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy, a materiałem źródłowym są dane GUS. Jak podkreślają jego autorzy, wyniki rankingu odzwierciedlają, w sposób wiarygodny i przekrojowy, rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Autor: Patryk Siepsiak

2020-01-23

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer