Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Kolejna broń w walce ze smogiem

Strażnicy miejscy poznają nowinki technologiczne i w środę (29 stycznia) uczestniczyli w prezentacji mobilnej stacji monitoringu jakości powietrza. Platforma z urządzeniem na chwilę stanęła przed Urzędem Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77.


Jedna stacja pomiarowa

Obecnie w Konstancinie-Jeziornie działa jedna stacjonarna stacja pomiaru jakości powietrza. Została ona uruchomiona w 2017 r., a zlokalizowana jest na terenie Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „Stocer” przy ul. Wierzejewskiego 12. Stacja realizuje pomiary metodą automatyczną i jest włączona do systemu monitoringu jakości powietrza prowadzonego przez Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Wyniki na bieżąco są podawane na stronie internetowej: powietrze.gios.gov.pl.


Prezentacja urządzenia

Jednak znacznie szersze możliwości nadzoru nad jakością powietrza dają mobilne stacje monitoringu. Jedno z takich urządzeń w minioną środę (29 stycznia) zaprezentowała na prośbę Stanisława Grudnia, komendanta Straży Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie, firma Comross. Platforma ze stacją pomiarową na chwilę stanęła przed Urzędem Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej. Praktyczne jej wykorzystanie do kontroli czystości powietrza w naszej gminie zaplanowano w pierwszych dnia lutego.


Narzędzie do walki

Mobilna stacja pomiarowa może być kolejną, znacznie skuteczniejszą i łatwiejszą w obsłudze niż np. dron, bronią w walce z trucicielami powietrza w Konstancinie-Jeziornie. – Chcieliśmy poznać możliwości badawcze oraz sposób działania takiego urządzenia – wyjaśnia komendant Stanisław Grudzień. – Mając taki sprzęt, jeszcze skuteczniej moglibyśmy walczyć ze smogiem. Aparatura pomiarowa umożliwia szybkie wykrycie źródeł emisji m.in.  pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 oraz gazów zawierających trujące związki. Ponadto dzięki możliwości przemieszczania platformy badawczej za pojazdem służbowym, strażnicy szybciej i łatwiej docieraliby do źródła zanieczyszczenia.
Zakup prezentowanej stacji to wydatek rzędu 100 tys. zł. O tym, czy trafi do Straży Miejskiej musi zdecydować Rada Miejska


Wymień stary piec

A my przypominamy, że samorząd Konstancina-Jeziorny oferuje wsparcie w postaci dofinansowania na wymianę ogrzewania na bardziej ekologiczne. W tegorocznym budżecie zabezpieczono na ten cel 200 tys. zł. Dotacja obejmuje wymianę dotychczasowych, nieekologicznych, kotłów i pieców węglowych na nowe źródła ciepła w postaci kotłów gazowych, kotłów olejowych bądź kotłów elektrycznych. Gmina w 50% pokrywa koszt zakupu nowego źródła ogrzewania, lecz nie więcej niż 4000 zł brutto. Wnioski należy składać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMiG (ul. Piaseczyńska 77). Tam też można otrzymać formularz wniosku oraz pomoc w jego wypełnieniu. Więcej informacji można uzyskać pod nr. tel.: 22 484 24 22.

Autor: Patryk Siepsiak, Anna Bakalarczyk

2020-01-31

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer