Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Upamiętnili zasłużonego dla gminy

Na środowej (16 września) sesji Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna uroczyście wręczono akt nadania pośmiertnie Piotrowi Szczurowskiemu, wieloletniemu dyrektorowi Technikum i Zasadniczej Szkoły Przemysłu Papierniczego w Jeziornie, tytułu „Zasłużony dla gminy  Konstancin-Jeziorna”. Dokument odebrał radny Ignacy Gołębiowski ze stowarzyszenia Człowiek Przyjacielem Człowieka.

Piotr Szczur vel Szczurowski urodził się 17 grudnia 1906 r. w Słubicy. Całe swoje życie poświęcił na rzecz pracy dla innych, w sprawy społeczne angażował swoje niespożyte siły i energię. – Pamiętam go jako
wspaniałego nauczyciela matematyki, opiekuna i mentora młodzieży, dla wielu z nas był drugim ojcem – wspomina radny miejski Ignacy Gołębiowski, absolwent pierwszego rocznika (1955–1959) Technikum Przemysłu Papierniczego w Jeziornie.

Szkoła zawodowa, szkoła życia

Piotr Szczurowski pracę nauczycielską rozpoczął w 1926 r., a od 1933 r. kierował szkołą powszechną w Słomczynie, również przez okres niemieckiej okupacji, kiedy to zaangażował się w konspirację w Armii Krajowej. Wówczas zaczął używać pseudonimu „Szczur”, którym posługiwał się także długo po wojnie. 1 sierpnia 1954 r. został dyrektorem Technikum i Zasadniczej Szkoły Przemysłu Papierniczego w Jeziornie. Szkoła mieściła się wówczas w barakach, sprowadzonych z ziem odzyskanych, przy ul. Brzozowej 1, obok placu sportowego. Przy placówce funkcjonował internat dla uczniów, którzy przyjeżdżali tu z całej Polski, choć większość stanowili uczniowie z terenu dzisiejszej gminy Konstancin-Jeziorna. – Nauka odbywała się w trudnych warunkach, ale wówczas dla wszystkich najważniejsze było zdobycie zawodu i możliwość awansu społecznego, a nie wygody – dodaje Ignacy Gołębiowski.

Dyrektor Szczurowski dbał o dobre wyniki nauczania oraz przygotowanie młodzieży do życia po ukończeniu szkoły. W tamtych trudnych latach wielokrotnie łagodził różne środowiskowe konflikty. – Pamiętam październik 1956 r., pojawiła się wtedy plotka o radzieckich czołgach, które miały przeprawiać
się przez Wisłę na Warszawę – dodaje radny Gołębiowski. – Dyrektorowi udało się uspokoić strach i popłoch, które pojawiły się wśród uczniów.


Szacunek u uczniów

Piotr Szczurowski wśród uczniów cieszył się wielkim szacunkiem i uznaniem. Świadczyć może o tym fakt, że codziennie rano wielu z nich specjalnie nadrabiało drogi do szkoły, wszystko po to, aby przejść ul. Warszawską, gdzie mieszkał dyrektor, i powiedzieć mu „dzień dobry”. Na początku lat 70. z jego inicjatywy wybudowano najpierw nowy internat, a następnie okazały budynek szkoły przy ul. Mirkowskiej. Obecnie mieści się w nim Zespół Szkół im. W. Reymonta. Piotr Szczurowski był dyrektorem przez 29 lat. W 1973 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę. Zmarł w 1973 r. W pamięci pozostał jako człowiek o wielkiej życzliwości dla ludzi, szczególnie dla potrzebujących pomocy. Ojcowski dla młodzieży, otaczał ją opieką i troską.

Społecznie nastawiony patriota

Był społecznikiem, jakich dziś rzadko się spotyka, pełnym pasji i bezinteresowności. Sprawował funkcję przewodniczącego komitetu budowy pomnika Żołnierzy Powstania Warszawskiego w Powsinie i mimo groźby więzienia nie zgodził się na usunięcie wyrytego na nim napisu: „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Piotr Szczurowski bardzo zaangażował się w rozwój ruchu spółdzielczego, widział w nim możliwość zmian sytuacji ekonomicznej i sprawiedliwości społecznej. Otrzymał wiele odznaczeń, m.in.: Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz odznakę Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego.


Uhonorowany po latach

30 czerwca Piotra Szczurowskiego, w 45. rocznicę śmierci, uhonorowała Rada Miejska Konstancina-Jeziorny, przyznając mu tytuł „Zasłużony dla gminy Konstancin-Jeziorna”. Ponadto spoczywający na cmentarzu parafialnym w Słomczynie pedagog doczekał się nowego nagrobka, który powstał dzięki akcji zainicjowanej przez stowarzyszenie Człowiek Przyjacielem Człowieka. – Publiczna zbiórka pieniędzy
na ten cel przerosła nasze oczekiwania – przyznaje Ignacy Gołębiowski. – Okazało się, że bardzo wielu uczniów i absolwentów szkoły, rozsianych po całej Polsce, doskonale pamięta Piotra Szczurowskiego i natychmiast zareagowali na inicjatywę jego upamiętnienia.

Udało się zebrać 12,5 tys. zł, które w całości zostały przeznaczone na nowy, okazały nagrobek. Jego poświęcenie oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej zaplanowano na 26 września. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 mszą św. w kościele pw. św. Zygmunta w Słomczynie.

Autor:

2020-09-16

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer