Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

W rocznicę śmierci Piotra Szczurowskiego

W minioną sobotę (26 września) odbyły się uroczystości związane z 45. rocznicą śmierci Piotra Szczurowskiego, założyciela i wieloletniego dyrektora Technikum i Zasadniczej Szkoły Przemysłu Papierniczego w Jeziornie. Z tej okazji poświęcono nowy nagrobek, w którym spoczywa z żoną, oraz odsłonięto tablicę pamiątkową.

Uroczystości z okazji 45. rocznicy śmierci Piotra Szczurowskiego rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Zygmunta w Słomczynie. 


Nagrobek i tablica pamiątkowa

Po nabożeństwie władze gminy, absolwenci Technikum i Zasadniczej Szkoły Papierniczej w Jeziornie oraz zaproszeni goście udali się na cmentarz, gdzie proboszcz parafii ks. Jacek Dzikowski poświęcił nowy nagrobek Anny i Piotra Szczurowskich. Jego budowa została zainicjowana przez stowarzyszenie Człowiek Przyjacielem Człowieka, które przeprowadziło na ten cel publiczną zbiórkę pieniędzy. Udało się pozyskać ponad 12,5 tys. zł. 

Następnie wspomnienie o dyrektorze Szczurowskim i inicjatywnie odbudowy jego pomnika przedstawił Ignacy Gołębiowski, przedstawiciel stowarzyszenia. Odsłonięta została także tablica pamiątkowa ufundowana przez konstanciński samorząd. Symboliczną wstęgę z tablicy zdjęli: burmistrz Kazimierz Jańczuk, Agata Wilczek – przewodnicząca Rady Miejskiej i Ignacy Gołębiowski. Na koniec delegacje złożyły na nagrobku wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Podczas uroczystości na cmentarzu obecne były poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej nr 4 w Słomczynie i Zespołu Szkół w Konstancinie-Jeziornie.


Zasłużony dla gminy

Dalsza część uroczystości odbyła się w Domu Ludowym w Słomczynie. Tam burmistrz Kazimierz Jańczuk i przewodnicząca Agata Wilczek wręczyli Lucynie Grzymek, bratanicy dyrektora, akt nadania pośmiertnie Piotrowi Szczurowskiemu tytułu „Zasłużony dla gminy Konstancin-Jeziorna”. 


Wybitny pedagog

Piotr Szczurowski urodził się 17 grudnia 1906 r. w Słubicy. Pracę nauczycielską rozpoczął w 1926 r. Od 1933 r. kierował szkołą powszechną w Słomczynie, również przez okres okupacji. W latach 1954–1973 był dyrektorem Technikum i Zasadniczej Szkoły Przemysłu Papierniczego w Jeziornie, których kontynuacją jest Zespół Szkół im. W. Reymonta przy ul. Mirkowskiej 39. Piotr Szczurowski był wybitnym pedagogiem, dbającym o dobre wyniki nauczania, wychowania oraz przygotowania młodzieży do życia po ukończeniu szkoły. Otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi. Sprawował też funkcję przewodniczącego komitetu budowy pomnika żołnierzy Powstania Warszawskiego w Powsinie. Piotr Szczurowski był społecznikiem, pełnym zapału i bezinteresowności. Uczestniczył w pracach spółdzielców – PSS i GS „Samopomoc Chłopska”. W radach narodowych pracował od chwili wyzwolenia kraju, pełniąc funkcję m.in. przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury. Ojcowski dla młodzieży, otaczał ją opieką i troską. Zmarł w 1975 r. Razem z żoną spoczywają na cmentarzu parafialnym w Słomczynie.


Galeria zdjęć

fot. Andrzej Piętka

Autor: Magdalena Misiewicz

2020-09-28

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer