Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Za nami 13. Festiwal Otwarte Ogrody

13. Festiwal Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie za nami. W tym roku był on nietypowy, bo w całości online. Bez wychodzenia z domu można było m.in. zwiedzić muzeum Villa la Fleur, wysłuchać koncertu Konstancińskiego Chóru Kameralnego czy zajrzeć do ogrodu rodziny Hertlów. Dziękujemy za udział w wydarzeniu i do zobaczenia za rok – miejmy nadzieję, że w realnym świecie.

Festiwal Otwarte Ogrody organizowany jest od 2008 r. Jego tegoroczna edycja odbyła się w nietypowej formule. Z uwagi na niepewną sytuację epidemiologiczną oraz rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 wydarzenie to zostało przeniesione do świata wirtualnego. Bez wychodzenia z domu można było obejrzeć prezentacje twórców i retransmisje występów artystycznych.


Dwa dni festiwalowe

Pierwszego dnia festiwalu (12 września) Artur Winiarski – dyrektor muzeum Villi la Fleur – zaprosił na spacer wśród arcydzieł malarstwa, rysunku i rzeźby. Zespół Piąty Dzień zaprezentował, we własnym przekładzie, piosenki białoruskiej poetki i pieśniarki Eleny Kazancewej, a malarka Emilia Czyż-Kędzierska wpuściła nas do swojego abstrakcyjnego ogrodu. Można było też obejrzeć cykle zdjęć autorstwa konstancińskiego fotografa – Dominika Bednarskiego. Sobotnią odsłonę festiwalu zakończył koncert duetu instrumentalnego Cheek 2 Cheek.

W niedzielę (13 września) przedstawiony został ogród rodziny Hertlów, gdzie o wieloaspektowej twórczości Piotra Hertla opowiadała Anna Maga. To „co mijane, zapomniane w architekturze Konstancina-Jeziorny" przedstawiła fotograficznym okiem Monika Bukowińska, a na muzyczną podróż w czasie i przestrzeni zaprosił Konstanciński Chór Kameralny pod dyrekcją Piotra Stawarskiego. Wydarzenia online zakończyła projekcja filmu „Niełatwo być pisarzem" w reżyserii Ewy Nawój.


Finał w Hugonówce

Finałowym wydarzeniem 13. Festiwalu Otwarte Ogrody była prezentacja obrazu autorstwa Pabla Picassa, który można było oglądać w godz. 12.00–20.00 w Konstancińskim Domu Kultury, oraz spotkanie z bohaterem portretu, artystą sztuk wizualnych Witoldem-K.

Każdy, kto w miniony weekend nie miał czasu, by obejrzeć przygotowane prezencje, może to teraz nadrobić. Wszystkie filmy są dostępne na kanale gminy Konstancin-Jeziorna w serwisie internetowym YouTube (link otwiera się w nowym oknie).


Podziękowania

Organizator Festiwalu Otwarte Ogrody – Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, jego koordynator – Izabela Górnicka-Zdziech oraz partnerzy – Urząd Miasta i Gminy i Konstanciński Dom Kultury dziękują wszystkim osobom, które zaangażowały się w jego organizację udostępniając swoje ogrody i prezentując w nich swój dorobek artystyczny. Podziękowania wędrują także do studia filmowo-fotograficznego „Movcam" za realizację i udźwiękowienie dwóch koncertów.

Autor: Magdalena Misiewicz

2020-09-15

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer