Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Zbierają pieniądze na odbudowę kapliczki

Sołtys i mieszkańcy wsi Parcela chcą przywrócić dawny blask przydrożnej kapliczce. Koszt jej odbudowy to 20 tys. zł. Trwa zbiórka pieniędzy. Na koncie jest już blisko 10 tys. zł. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę.

Przydrożna kapliczka Matki Boskiej Różańcowej z 1950 r. zlokalizowana jest u zbiegu ulic Baczyńskiego i Podlaskiej w Parceli. Jej historia nie jest do końca znana. Prawdopodobnie ufundował ją pogrążony w żałobie, po śmierci syna w wypadku, mieszkaniec wsi.


Przywrócić dawny blask

Pierwotnie zbudowana była z czerwonej cegły, w stylu charakterystycznym dla tutejszego Urzecza. W latach 70., w ramach prac konserwatorskich, obudowano ją żółtymi płytkami klinkierowymi, niszcząc przy tym jej lokalny charakter. Kapliczka lata swojej świetności ma już dawno za sobą i wymaga gruntownego remontu, o co zabiegają mieszkańcy Parceli z sołtys Dorotą Machnowską na czele. – Chcemy odtworzyć pierwotny wygląd kapliczki – mówi pani sołtys. – Projekt mamy już gotowy. Udało się też znaleźć lokalną firmę, która podejmie się tego zadania.


Internetowa zbiórka

Pozostała jeszcze najtrudniejsza kwestia – finansowa. Szacunkowe koszty odbudowy kapliczki, wraz z niezbędną naprawą jej ogrodzenia, to wydatek rzędu 20 tys. zł – prace rozbiórkowe mieszkańcy zobowiązali się wykonać sami, w czynie społecznym. Niestety, obiekt nie jest zabytkiem i nie można liczyć na jakiekolwiek dofinansowania jego remontu. Sołtys postanowiła więc zdobyć fundusze w inny sposób i założyła na portalu: zrzutka.pl internetową zbiórkę (link otwiera się w nowym oknie). Do tej pory (stan na 24 września 2020 r.) udało się uzbierać 9 331 zł. – Tak bardzo zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób przekonać do wsparcia naszej inicjatywy – dodaje Dorota Machnowska. – Wspólnie możemy stworzyć trwałe piękno i wyraz szacunku dla historii Urzecza.

Autor: Patryk Siepsiak

2020-09-24

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer