Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Nie daj się rakowi, zrób darmowe badania

Od 19 do 20 maja mieszkanki gminy Konstancin-Jeziorna będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Akcja prowadzona jest w ramach profilaktyki raka piersi, a jej adresatkami są kobiety w wieku 50–69 lat.

Badanie mammograficzne jest najskuteczniejszą profilaktyką raka piersi. Nie wymaga specjalnego przygotowania, jest całkowicie bezpieczne, a zastosowany podczas niego ucisk nie uszkadza piersi i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia kobiety.


Przebieg badania

W trakcie badania wykonuje się po dwa zdjęcia każdej piersi. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. Niektóre kobiety mogą odczuwać w czasie badania ból, ale dla większości jest to jedynie krótko trwające uczucie dyskomfortu. Dawka promieniowania w  trakcie badania jest porównywalna z dawką pochłanianą w trakcie prześwietlenia zęba czy promieniowaniem, jakie występuje w samolocie.


Bezpłatne nadania

Mieszkanki gminy Konstancin-Jeziorna będą mogły skorzystać z bezpłatnego badania mammograficznego już 19 maja (środa) w godz. 11.00–17.00 oraz 20 maja (czwartek) w godz. 10.00-16.00. W tych dniach mobilny mammobus LUX MED-u pojawi się na parkingu supermarketu Auchan przy ul. Warszawskiej 94.

Darmowa mammografia, w ramach programu profilaktyki raka piersi, przysługuje kobietom w wieku 50–69 lat, które:

  • są ubezpieczone;
  • nie były leczone z powodu raka piersi;
  • nie miały w ciągu ostatnich 24 miesięcy wykonanej mammografii w ramach ww. programu;
  • są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym badanie otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Warto pamiętać, żeby nie zwlekać z decyzją o wykonaniu badań. Systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych mammografii umożliwia wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby nowotworowej oraz pozwala na rozpoczęcie natychmiastowego i skutecznego leczenia, które daje niemal stuprocentową gwarancję powrotu do zdrowia.


Wcześniejsza rejestracja

Badanie mammograficzne nie wymaga skierowania, natomiast trzeba się wcześniej zapisać pod nr. tel.: 58 666 24 44 lub poprzez formularz dostępny na stronie www.mammo.pl (link otwiera się w nowym oknie). Podczas rejestracji, w celu weryfikacji uprawnień do badania, niezbędny będzie dowód osobisty. Na badanie zaś należy przynieść zdjęcia z poprzednio wykonywanych mammografii.


Zasady bezpieczeństwa

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo kobiet oraz personelu medycznego badania są wykonywane z zachowaniem wszelkich przewidzianych prawem i wewnętrznymi procedurami grupy LUX MED środków ostrożności. Dotyczy to zarówno wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej, jak i procedur dezynfekcji pracowni i aparatury diagnostycznej oraz obsługi pacjenta. W pracowni mogą jednocześnie przebywać tylko trzy osoby, co zapewnia możliwość utrzymania niezbędnego dystansu. Przed badaniem pracownicy medyczni mierzą pacjentkom temperaturę i proszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji są także środki do dezynfekcji rąk. LUX MED prosimy o wyrozumiałość i zrozumienie dla podjętych środków ostrożności oraz o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej.

Autor: PWZ

2021-04-15

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer