Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Ruszył Narodowy Spis Powszechny 2021

W czwartek (1 kwietnia) wystartował Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Choć uczestnictwo w nim jest obowiązkowe, to nawet nie wymaga wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z wygodnej i bezpiecznej aplikacji spisowej. Jest ona dostępna na dedykowanej stronie internetowej.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się raz na 10 lat. W czwartek (1 kwietnia) o północy wystartowała edycja 2021, która potrwa do końca września br. Spis dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski – niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy wieku. Jest obowiązkowy.


Spis online

Z obowiązku spisowego możemy się już wywiązać – bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z wygodnej i bezpiecznej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Narodowego Spisu Powszechnego 2021 (link otwiera się w nowym oknie) – jest to podstawowa i obowiązkowa metoda spisu. Nie warto z tym zwlekać! Do aplikacji zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki. Dla cudzoziemców bez numeru PESEL przewidziano odrębny tryb logowania z wykorzystaniem poczty e-mail.


Nie masz komputera? Pomogą urzędnicy

Osoby, które nie mają komputera lub telefonu z Internetem, mogą poprosić o pomoc najbliższych lub udać się do Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna (ul. Piaseczyńska 77) i zgłosić chęć udziału w NSP 2021. Na spisującą się osobę będzie czekać specjalnie przygotowany komputer z dostępem do sieci, a w razie pytań lub problemów wsparciem będzie służyć wyznaczony do tego pracownik urzędu. Ze względu na sytuację epidemiczną termin wizyty należy wcześniej ustalić telefonicznie pod nr.: 22 484 23 10. Punkt spisowy czynny jest w godz. 9.00–15.00. Można również spisać się przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową pod nr. 22 279 99 99.


Rachmistrz ostatnią deską ratunku

Jeśli z ważnych powodów nie spisaliśmy się przez Internet – w domu lub w urzędzie – musimy spodziewać się telefonu od rachmistrza lub jego wizyty. Ważne! Gdy skontaktuje się z nami rachmistrz, nie możemy już odmówić udziału i musimy się spisać. Z tego względu – podkreślmy to raz jeszcze – warto spisać się samemu przez Internet w dogodnym dla nas terminie. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: spis.gov.pl (link otwiera się w nowym oknie).

Autor: PWZ

2021-04-01

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer