Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Stop pożarom traw

Nie skutkują apele, ostrzeżenia i kary. Znów płoną trawy na łąkach i nieużytkach rolnych. Nie ma dnia, żeby strażacy państwowej i ochotniczej straży pożarnej w gminie Konstancin-Jeziorna nie odbierali takich zgłoszeń. Przypominamy – ogień nie tylko nie użyźnia gleby, lecz niesie ze sobą ogromne zagrożenia – dla środowiska, ludzi i zwierząt.

Było naprawdę niebezpiecznie. Aż 17 strażaków gasiło w minioną niedzielę (11 kwietnia) pożar traw w pobliżu ogródków działkowych na os. Mirków w Konstancinie-Jeziornie. W akcji uczestniczyły 4 zastępy straży pożarnej, w tym po jednym z PSP Piaseczno i OSP Jeziorna oraz dwa z OSP Bielawa.


Prawdopodobnie podpalenie

Strażacy walczyli z żywiołem ponad godzinę. Na szczęście udało im się szybko ugasić pożar i nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia. Spłonęło łącznie 0,7 ha nieużytków. Jak informuje mł. bryg. Łukasz Darmofalski, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie, prawdopodobnie było to podpalenie. Niestety, wiosenne pożary traw to codzienność. Mimo licznych kampanii społecznych wciąż o tej porze roku są prawdziwą plagą. Niechlubny proceder potwierdzają strażackie statystyki. Od początku tego roku takich interwencji w gminie Konstancin-Jeziorna było już ponad 20, z kolei w całym 2020 r. – 144. Dlatego druhowie z OSP Jeziorna apelują do mieszkańców. – Spacerowicze bądźcie czujni nagrywajcie telefonami, gdy widzicie podejrzane osoby – piszą na swoim facebookowym profilu. – Razem możemy dorwać sprawców tego niebezpiecznego procederu!


Groźne pożary

Jak groźny jest pożar łąk, można było przekonać się wiosną ubiegłego roku, kiedy płonął Biebrzański Park Narodowy, a akcja gaśnicza trwała kilkanaście dni. Mimo że od wielu lat wiele instytucji, w tym m.in. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Lasy Państwowe i Straż Pożarna, przestrzegają przed wypalaniem traw, co roku znajdują się osoby, które lekceważąc te apele. Podpalacze za nic mają stwarzanie bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt i niszczenie środowiska naturalnego.


Niebezpieczne i szkodliwe

Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy. Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, w których życie tracą także ludzie.


Grzywna lub więzienie

Wypalanie traw jest prawnie zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny – może ona wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z Kodeksem karnym – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.


Utrata dopłat

To jeszcze nie wszystko. Oprócz wspomnianych sankcji wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które może nałożyć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014–2020. W przypadku jego złamania ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne – muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.

Więcej informacji na temat konsekwencji i zagrożeń wypalania traw znajdziemy na stronie: www.stoppozaromtraw.pl (link otwiera się w nowym oknie).


Galeria zdjęć

Fot. Robert Kowalski

Autor: Patryk Siepsiak

2021-04-12

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer