Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Płać podatki tam gdzie mieszkasz

Rozwój gminy Konstancin-Jeziorna jest możliwy dzięki podatkom płaconym przez jej mieszkańców. Za pieniądze z rocznych rozliczeń PIT samorząd może realizować liczne inwestycje np.: budowę chodników i dróg czy sieci wodno-kanalizacyjnych. Środki te przeznaczane są także na oświatę, edukację, kulturę i sport oraz transport publiczny. 

Rozpoczął się sezon rozliczeń z fiskusem. Wypełniając roczne zeznanie pamiętajmy, że warto płacić podatki w miejscu swojego zamieszkania. Pieniądze z PIT-ów to znaczący zastrzyk do budżetu. Dzięki nim gmina Konstancin-Jeziorna może się rozwijać, rozbudowywać infrastrukturę, realizować zadania pomocy społecznej czy utrzymywać placówki oświatowe. Środki te przeznaczane są także na kulturę i sport, ochronę zdrowia oraz transport publiczny.


98 proc. mieszkańców

Pieniądze z podatku dochodowego trafiają w 38,23 proc. do budżetu gminy, w której mieszka podatnik, reszta zasila budżet państwa. Swój podatek w Konstancinie-Jeziornie rozlicza już 98 proc. mieszkańców, za co dziękujemy. Jak szacuje magistrat, tegoroczne wpływy z tego tytułu wyniosą ponad 90,6 mln zł. Gdyby jednak podatek płacił każdy, kto w naszej gminie przebywa i pracuje, wówczas samorząd mógłby otrzymać z PIT-ów o wiele więcej pieniędzy – blisko 93 mln zł.


To proste

Do prawidłowego rozliczenia PIT należy przyjąć adres zamieszkania, pod jakim mieszkaliśmy na 31 grudnia roku, za jaki jest on składany. Natomiast w samej deklaracji wpisujemy – w części A – Urząd Skarbowy w Piasecznie, któremu podlega gmina Konstancin-Jeziorna, a w części B – miejsce faktycznego zamieszkania, nie zameldowania. To wszystko. Nie trzeba składać żadnych dodatkowych formularzy.


Więcej informacji

Zachęcamy do odwiedzenia strony: konstancinjeziorna.nacoidamojepieniadze.pl (link otwiera się w nowym oknie), gdzie znajdziemy m.in. symulator PIT, który pokazuje, w jakim stopniu każdy, kto płaci  podatki w miejscu zamieszkania, przyczynia się do rozwoju swojej małej ojczyzny. Na wspomnianej stronie każdy także może zobaczyć, jak brakujące 2 proc. wpływów z PIT jest w stanie zmienić naszą gminę na lepsze.

Autor: Patryk Siepsiak

2021-02-26

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer