Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Urodzinowe życzenia i kwiaty dla Zuli

W środę (17 lutego) 93. urodziny obchodziła Barbara Kulińska-Żugajewicz ps. Zula, uczestniczka Powstania Warszawskiego i Honorowa Obywatelka Konstancina-Jeziorny. Z tej okazji Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy, przekazał solenizantce życzenia.

Barbara Kulińska z domu Żugajewicz urodziła się 17 lutego 1928 r. w Klarysewie. W minioną środę Honorowa Obywatelka Konstancina-Jeziorny obchodziła 93. urodziny. Z tej okazji dostojną solenizantkę odwiedzili specjalni goście, wśród których nie zabrakło m.in. przedstawicieli władz samorządowych.


Życzenia i kwiaty

W imieniu burmistrza Kazimierza Jańczuka oraz mieszkańców gminy, życzenia – zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz samych pogodnych dni wypełnionych radością i spokojem przekazał Patryk Siepsiak, kierownik Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej konstancińskiego magistratu. – Dziękuję serdecznie za pamięć i życzenia. To bardzo dużo dla mnie znaczy – przyznała solenizantka odbierając bukiet kwiatów.


Pseudonim Zula

Pani Barbara była uczestniczką Powstania Warszawskiego. Jako 14-latka dołączyła do Narodowych Sił Zbrojnych przyjmując pseudonim Zula Barszczewska. Przeszła kurs sanitariuszki, zajmowała się kolportażem. Wsławiła się wielką odwagą i została łączniczką. Po wybuchu powstania udała się do Mirkowa, gdzie stacjonował Samodzielny Batalion NSZ im. bryg. Czesława Mączyńskiego. Tam pomagała rannym powstańcom w konspiracyjnym szpitalu mieszczącym się w budynku przy ul. Mirkowskiej 56, za co wraz z grupą mieszkańców miała zostać rozstrzelana przez Niemców. Na szczęście egzekucji nie wykonano. 


Honorowa Obywatelka

Po zakończeniu II wojny światowej była przez wiele lat prześladowana przez Służbę Bezpieczeństwa. Na początku lat 90. została radną Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna pierwszej kadencji. Była wielokrotnie odznaczana. 24 lutego 2016 r. Rada Miejska nadała Barbarze Kulińskiej-Żugajewicz tytuł Honorowego Obywatela Konstancina-Jeziorny. W tym samym roku została awansowana na wyższy stopień oficerski – porucznika.

Autor: Patryk Siepsiak

2021-02-18

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer