Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Uwaga! Smog! Unikaj dziś spacerów

Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska informuje, że we wtorek (23 lutego) na obszarze województwa mazowieckiego istnieje ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Dzisiaj lepiej nie wietrzyć mieszkań i nie wychodzić na spacer.

Prognozowane przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10 (100 μg/) obejmuje cały obszar woj. mazowieckiego. Przyczyną takiego stanu rzeczy są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji spalin z sektora bytowo-komunalnego. Ostrzeżenie (poziom 2) wydane przez Departament Monitoringu Środowiska GIOŚ obowiązuje we wtorek (23 lutego) do godz. 24.00.


Ogranicz spacery

W trakcie występowania podwyższonych stężeń zanieczyszczeń należy ograniczyć czas spędzany na powietrzu oraz zrezygnować ze spacerów i wietrzenia pomieszczeń. Szczególną ostrożność powinni zachować dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, kobiety w ciąży, seniorzy oraz osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego.

Ponadto, zgodnie z Programem Ochrony Powietrza dla Mazowsza, w czasie obowiązywania powiadomienia o ryzyku przekroczenia poziomu informowania nie można korzystać m.in. z instalacji do spalania biomasy drzewnej – kominków, piecyków kominkowych czy piecyków ozdobnych (zakaz nie dotyczy, gdy jest to jedyne źródło ogrzewania lub gdy do lokalu nie jest dostarczana energia elektryczna wskutek awarii). Pełna treść komunikatu oraz zalecane środki ostrożności opisane są w poniższym pliku. Od nowego roku na całym Mazowszu obowiązuje także zakaz używania dmuchaw do liści.


Śledź komunikaty

Bieżące dane z certyfikowanych stacji pomiarowych jakości powietrza WIOŚ (jedna z nich zlokalizowana jest w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Wierzejewskiego 12) oraz prognozy zmian zanieczyszczeń można znaleźć na stronie: www.powietrze.gios.gov.pl (link otwiera się w nowym oknie).


Do pobrania

Autor: PWZ

2021-02-23

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer