Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Gmina Konstancin-Jeziorna oddała cześć niezłomnym żołnierzom antykomunistycznego podziemia. W poniedziałek (1 marca) z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych władze samorządowe oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 złożyli kwiaty w miejscach pamięci.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym obchodzonym od 10 lat corocznie 1 marca. To data symboliczna, która nawiązuje do wydarzeń z 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach 4. Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym ppłk. Łukaszu Cieplińskim i jego najbliższych współpracownikach. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.


Samorząd pamięta

Hołd żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia w poniedziałek (1 marca) oddał Konstancin-Jeziorna. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych władze samorządowe, w imieniu mieszkańców gminy, złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą poświęconą żołnierzom Armii Krajowej Batalionu „Krawiec”, Narodowych Sił Zbrojnych Batalionu „Mączyński” oraz innym ofiarom reżimu komunistycznego przy ul. Wierzejewskiego 9 oraz na kamieniu upamiętniającym żołnierzy NSZ Batalionu „Mączyński” przy ul. Wilanowskiej. Z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne uroczystość miała charakter symboliczny.


Kwiaty od uczniów

W obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych włączyli się również nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Konstancinie-Jeziornie, którzy złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze na grobie Henryka Stokowskiego ps. Jaskółka, żołnierza AK zamordowanego przez Urząd Bezpieczeństwa w konstancińskiej willi Biały Dworek, a także we wspomnianym już miejscu pamięci przy ul. Wierzejewskiego. W skład delegacji weszli nauczyciele historii – Wojciech Guszkowski i Anna Woźniak oraz uczniowie Agata Kraśnicka, Oliwia Bąk, Piotr Doroszuk i Adam Lempkowski. Młodzież z Dwójki przygotowała także apel pamięci poświęcony Danucie Siedzikównie ps. Inka, sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady AK, zamordowanej w sierpniu 1946 r. przez komunistów. Film można obejrzeć na Facebooku szkoły (link otwiera się w nowym oknie).


Galeria zdjęć

Fot. Cezary Puchniarz oraz SP nr 2

Autor: Patryk Siepsiak

2021-03-01

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer