Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Zaszczep pupila przeciwko wściekliźnie

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina o regularnym szczepieniu psów przeciwko wściekliźnie. To obowiązek, który spoczywa na właścicielach czworonogów. Za jego niedopełnienie grozi grzywna w wysokości do 500 zł.

Trwa kampania informacyjna Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii pt. „Zaszczep pupila, to tylko chwila”. Jej celem jest podniesienie świadomości mieszkańców Mazowsza i przypomnienie o obowiązkowych szczepieniach ochronnych psów przeciwko wściekliźnie.


Ustawowy obowiązek

Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić swojego czworonoga w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez niego 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Przypominamy, że szczepienie psów na wściekliznę jest w Polsce obowiązkowe, a kotów – zalecane. Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają. Z danych  Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Siedlcach wynika, że w ubiegłym roku na terenie naszego województwa przeciwko wściekliźnie zostało zaszczepionych tylko ok. 32 proc. psów. To zdecydowanie za mało.


Po co szczepimy?

Psy i koty szczepimy przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia. Wścieklizna jest bowiem śmiertelną wirusową chorobą ludzi i zwierząt. Właściciele pupili powinni regularnie zgłaszać się do lekarza weterynarii świadczącego usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt. Osobom uchylającym się od tego obowiązku grozi grzywna w wysokości do 500 zł.

Autor: Patryk Siepsiak

2021-02-24

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer