Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Czujniki sprawdzają jakość powietrza

Samorząd Konstancina-Jeziorny uruchomił na terenie gminy sieć czujników do oceny jakości powietrza. Dane z kilkunastu urządzeń, mierzących m.in. stężenie pyłu zawieszonego, są na bieżąco aktualizowane i dostępne dla mieszkańców przez Internet oraz aplikację mobilną.

W skład systemu wchodzi 12 czujników do stałego monitoringu jakości powietrza. Urządzenia mierzą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu stężenie pyłów PM10 i PM2,5, a także ciśnienie, temperaturę i wilgotność. Dzięki temu mieszkańcy gminy o każdej porze dnia i nocy mogą sprawdzić stan powietrza w pobliżu swojego domu, pracy czy szkoły dziecka.


W różnych punktach

Czujniki zostały wydzierżawione od firmy Syngeos, która zamontowała je w 12 lokalizacjach rozproszonych po całej gminie. Oto te miejsca:

 • Konstancin-Jeziorna (Przedszkole nr 1 „Tęczowe Przedszkole”, ul. A. Walentynowicz 3);
 • Konstancin-Jeziorna (willa Gryf, ul. Sobieskiego 13);
 • Konstancin-Jeziorna (Straż Miejska, ul. Warszawska 32);
 • Konstancin-Jeziorna (Ochotnicza Straż Pożarna w Skolimowie, ul. Pułaskiego 72);
 • Bielawa (Ochotnicza Straż Pożarna, ul. Wspólna 3);
 • Cieciszew (Dom Ludowy, Cieciszew 67A);
 • Czarnów (plac zabaw, ul. Partyzantów 20);
 • Kawęczynek (Ochotnicza Straż Pożarna, ul. Prosta 52);
 • Kępa Okrzewska (budynek dawnej szkoły, Kępa Okrzewska 27);
 • Obory (Przedszkole nr 3 „Kolorowe Kredki”, Obory 22);
 • Opacz (Szkoła Podstawowa nr 6, Opacz 9);
 • Słomczyn (Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Wilanowska 218).


Charakter informacyjny

Sieć czujników pozwala na rzeczywistą ocenę stanu jakości powietrza w poszczególnych częściach miasta i gminy. Pamiętajmy jednak, że dane z tych urządzeń mają jedynie charakter edukacyjny i informacyjny. Przypominamy, że jedyny certyfikowany punkt pomiarowy jakości powietrza znajduje się przy ul. Wierzejewskiego 12 i jest prowadzony w ramach państwowego monitoringu środowiska przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.


Strona i aplikacja

Dane z mierników jakości powietrza są automatycznie aktualizowane i publikowane na platformie internetowej: panel.syngeos.pl (link otwiera się w nowym oknie), aby je zobaczyć należy wyrazić zgodę na udostępnienie witrynie informacji o naszym położeniu. Po kliknięciu na wyróżniony na mapie punkt pojawia się informacja o stężeniu wybranej frakcji pyłu w danej godzinie oraz komunikat o sugerowanym zachowaniu wobec bieżącej jakości powietrza. Wyniki pomiarów są także dostępne w aplikacji mobilnej Syngeos – Nasze Powietrze. Można ją bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play i App Store. Dzięki temu będziemy na bieżąco informowani o stanie jakości powietrza w okolicy, w której obecnie przebywamy. Aplikacja łączy się automatycznie z najbliższym czujnikiem na podstawie uruchomionej w smartfonie lokalizacji.

Autor: Patryk Siepsiak

2021-03-11

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer