Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Nowe obostrzenia w Polsce

Koronawirus uderzył z podwójną siłą. Rosnąca liczba zakażeń spowodowała wprowadzenie przez rząd dodatkowych restrykcji. Od najbliższej soboty (27 marca) m.in. zamknięte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane, a w sklepach i kościołach będzie mogło przebywać mniej osób. Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 9 kwietnia.

W Polsce mamy trzecią falę pandemii. Niestety każdego dnia lawinowo przybywa chorych na COVID-19. Jest też coraz więcej zgonów. Aby opanować tempo rozwoju koronawirusa, rząd wprowadza dodatkowe obostrzenia. Co zmieni się od najbliższej soboty (27 marca)?


Handel

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. zostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych i księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych, na targu lub na poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 m kw.,
  • 1 osoba na 20 m kw. – w sklepach powyżej 100 m kw.


Kult religijny

W miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – 1 osoba na 20 m kw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.


Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.


Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Zamknięte zostaną także żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.


Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.


Dotychczasowe zasady

Już wcześniej w całym kraju obowiązywały poniższe obostrzenia, które zostaną utrzymane w mocy:

  • Zamknięte hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych.
  • Zamknięte kina, teatry, muzea i galerie sztuki.
  • Zamknięte sklepy w centrach handlowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych.
  • Zamknięte sauny, solaria, kasyna, siłownie i kluby fitness.
  • Wszystkie szkoły działają w trybie zdalnym.


W Wielkanoc zostań w domu

Rząd apeluje też, aby w okresie świąt Wielkanocy ograniczyć kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. 

Aktualne informacje i zalecenia można śledzić na stronie: www.gov.pl/koronawirus (link otwiera się w nowym oknie).

Autor: Patryk Siepsiak

2021-03-25

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer