Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Spis powszechny – jakie będą pytania?

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który rozpocznie się już 1 kwietnia, odpowiedzą na pytania: ile nas jest, jacy jesteśmy i jak żyjemy. Informacje o tym będziemy mogli podać w aplikacji spisowej lub podczas rozmowy z rachmistrzem.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, odpowiedzialny za przeprowadzenie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, przede wszystkim badana będzie sytuacja rodzinna, zawodowa i mieszkaniowa wszystkich mieszkańców Polski. 


Formularz spisowy

Formularz spisowy będzie miał jeden wzór dla wszystkich i będzie podzielony na dwie części – osobową i mieszkaniową. W formularzu znajdzie się osiem bloków tematycznych. Warto się z nim zapoznać jeszcze przed spisem – wprawdzie odpowiedź na zdecydowaną większość pytań nie powinna nastręczać żadnych trudności, ale być może w niektórych przypadkach pojawią się jakieś wątpliwości (np. dane dotyczące mieszkania, informacje o osobach z rodziny przebywających za granicą). Wykaz wszystkich pytań do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 dostępna jest na stronie: spis.gov.pl (link otwiera się w nowym oknie). Czy musimy odpowiedzieć na wszystkie pytania? Tak, mamy taki obowiązek, ale w kilku miejscach będzie dostępna opcja: „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawi się ona w pytaniach dotyczących kwestii zdrowotnych, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.


Dane chronione tajemnicą

Pamiętajmy, że jeśli będziemy spisywać się za pośrednictwem rachmistrza terenowego lub telefonicznego, nie mają oni prawa zadawać pytań wykraczających poza zakres formularza. To kolejny dobry powód, by zapoznać się z treścią pytań jeszcze przed rozpoczęciem NSP 2021. Warto też wiedzieć, że udzielone przez nas odpowiedzi będą chronione tajemnicą statystyczną – jednostkowe dane dotyczące poszczególnych osób i gospodarstw domowych nie mogą być ujawniane ani przekazywane innym podmiotom. Więcej informacji znajduje się na stronie: stronie: spis.gov.pl (link otwiera się w nowym oknie).

Autor: GUS

2021-03-18

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer