Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

80. rocznica likwidacji getta w Jeziornie

W poniedziałek (25 stycznia) mija 80. rocznica likwidacji getta w Jeziornie. O niezwykłym życiu tej społeczności już wkrótce będzie można przeczytać w książce autorstwa konstancińskich historyków – Pawła Komosy, Witolda Rawskiego i Adama Zyszczyka. Jej wydawcą jest Konstanciński Dom Kultury.

Przed II wojną światową ówczesną gminę Jeziorna zamieszkiwało ponad 650 Żydów, a do letnisk Skolimowa i Konstancina przyjeżdżało wielu lekarzy, architektów, osób biorących udział w życiu gospodarczym II Rzeczpospolitej. Gmina wyznaniowa Jeziorna, skupiająca osoby wyznania mojżeszowego, obejmowała zaś prócz Jeziorny i okolic także tereny obecnego Wilanowa i Ursynowa. O niezwykłym życiu tej społeczności będzie można już niebawem przeczytać w książce Pawła Komosy, Witolda Rawskiego i Adama Zyszczyka.


Wyjątkowa publikacja

„Sztetl Jeziorna. Dzieje żydowskiej społeczności Jeziorny, Skolimowa i Konstancina od XVII wieku do 1941 roku” to próba odtworzenia dziejów tutejszej społeczności i jednocześnie upamiętnienia wydarzeń sprzed 80 lat (25 stycznia przypada rocznica likwidacji getta w Jeziornie). Książka przedstawia dzieje społeczności znad Jeziorki, począwszy od pierwszych przybyszy w XVII i XVIII w., poprzez jej rozwój ściśle związany z tutejszą Fabryką Papieru, aż po kres, który stanowiła II wojna światowa.


Opowieść o codziennym życiu

Jednak przede wszystkim jest to opowieść o przedwojennym sztetlu w Jeziornie, życiu codziennym w miejscu, w którym Polacy i Żydzi mieszkali obok siebie. O zaginionych sklepach, synagogach, rzemieślnikach znad Jeziorki. Wydawcą książki jest Konstanciński Dom Kultury, a patronem – Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Jej okładkę zaprojektowało studio Temperówka.

Autor: KDK

2021-01-25

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer