Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Budżet gminy w przejrzystej formie

Na platformie „Na co idą moje pieniądze” jest już dostępna interaktywna prezentacja budżetu gminy Konstancin-Jeziorna na 2021 r. Mieszkańcy w łatwy i przystępny sposób mogą zapoznać się ze szczegółami wydat­kowania publicznych pieniędzy oraz zobaczyć, jak ich podatki wpływają na roz­wój gminy.

Internetowa platforma „Na co idą moje pieniądze” to taki wirtualny kalkulator, dzięki któremu mieszkańcy nie muszą już wertować wielostronicowej uchwały budżetowej gminy – pełnej liczb, paragrafów, tabel, niezrozumiałych skrótów i objaśnień. Teraz wystarczy wejść na stronę konstancinjeziorna.nacoidamojepieniadze.pl (link otwiera się w nowym oknie), aby łatwo i w przejrzysty sposób sprawdzić, jak samorząd gospodaruje publicznymi pieniędzmi.


Analiza budżetu

Pod podanym wyżej adresem znajdziemy m.in. podział dochodów i wydatków gminy na kategorie tematyczne, np. oświatę i wychowanie, transport i łączność, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska czy gospodarkę mieszkaniową. Ponadto każdy mieszkaniec wpisując wysokość swojego wynagrodzenia może sprawdzić, jak gmina dysponuje jego pieniędzmi z podatków. Graficznie zaprezentowany został również podział budżetu na zadania inwestycyjne, fundusz sołecki czy budżet partycypacyjny.


Prognoza PIT

Taki symulator internetowy pozwala też pokazać, w jakim stopniu każdy, kto płaci podatki w miejscu zamieszkania, przyczynia się do rozwoju swojej małej ojczyzny. Warto w tym miejscu wspomnieć, że swój podatek dochodowy (PIT) w gminie Konstancin-Jeziorna zostawia już 98 proc. jej mieszkańców, za co dziękujemy. Na wspomnianej stronie każdy może zobacz, jak brakujące 2 proc. wpływów z PIT może zmieni naszą gminę na lepsze.

Autor: Patryk Siepsiak

2021-01-21

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer