Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Gotowi na każdy kaprys zimy

W Konstancinie-Jeziornie solidnie sypnęło śniegiem. Służby odpowiedzialne w gminie za akcję „Zima” od kliku dni dwoją się i troją, żeby wszystkie drogi były przejezdne i bezpieczne dla kierowców, a piesi nie połamali nóg na chodnikach.

Zimowe utrzymanie dróg gminnych zostało zlecone Zakładowi Gospodarki Komunalnej, który tradycyjnie ciągi komunikacyjne w Konstancinie-Jeziornie odśnieża własnym sumptem. Natomiast o przejezdność dróg na terenach wiejskich dbają podmioty zewnętrzne na podstawie umów zawartych z ZGK. Ich praca kontrolowana jest przez zakład, a jej wykonanie dodatkowo potwierdzają sołtysi.


Piasek i sól

Przygotowania do akcji zimowego utrzymania dróg ZGK rozpoczął, kiedy za oknami trwała jeszcze polska złota jesień. W bazie przy ul. Słowiczej zmagazynowano ok. 200 t mieszanki solno-piaskowej i blisko 210 t piasku. Kolejne dostawy, zgodnie z umowami, są realizowane sukcesywnie, w miarę potrzeb. – Mieszanka solno-piaskowa idealnie sprawdza się do posypywania dróg i chodników – mówi Edward Skarżyński, dyrektor ZGK. – Jednak ciągi komunikacyjne na terenach zieleni, np. w okolicach Parku Zdrojowego, są posypywane wyłącznie piaskiem, aby nie narażać jej na negatywny wpływ soli.


Odpowiedni sprzęt

W akcję „Zima” zaangażowanych jest 30 pracowników ZGK, w tym 10 kierowców. Wszyscy pracują w trybie dwuzmianowym, a także pełnią dodatkowe dyżury w godzinach nocnych i w święta. Do walki ze śniegiem i oblodzeniem wykorzystywany jest odpowiedni sprzęt, m.in. dwa samochody ciężarowe, a także cztery ciągniki z pługami i piaskarkami do płużenia oraz posypywania dróg. Za porządek na miejskich chodnikach odpowiedzialne są m.in. trzy odśnieżarki spalinowe oraz miniciągniki z pługami, a także inny specjalistyczny sprzęt, używany w razie potrzeby.


Kolejność odśnieżania

Standard utrzymania dróg zależy od tego, czy trasa jest komunikacyjnie ważna, oraz od tego, ile pojazdów się po niej porusza. W pierwszej kolejności odśnieżane i posypywane są drogi, po których jeździ komunikacja miejska oraz przy których znajdują się szkoły, urzędy i inne miejsca użyteczności publicznej. Następnie odśnieżane są drogi utwardzone, a na końcu – gruntowe. Z kolei za chodniki przed posesjami odpowiadają właściciele i współwłaściciele
nieruchomości. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to na nich ciąży obowiązek sprzątnięcia z chodników błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń, a także usunięcia zalegającego na dachu śniegu oraz zwisających sopli.

Wykaz firm zewnętrznych odpowiedzialnych za płużenie dróg gminnych na terenie sołectw w sezonie 2020/2021

Lp. Nazwa firmy Obszar prac (sołectwa lub ulice)
1. Usługi Transportowe
Andrzej Nowotnik
Kępa Oborska, Kępa Okrzewska, Okrzeszyn,
Obórki do Ciszycy (z pętlą autobusową włącznie)
2. Usługi Transportowe
Krzysztof Janusz
Gassy, Czernidła, Łęg, Opacz, Ciszyca
3. Usługi Transportowe
Andrzej Bukat
Kierszek, rozjazd Oborski, Habdzin
4. Auto Serwis Piotr Śliwka Parcela, Cieciszew, Piaski, Dębówka, SP nr 4 w Słomczynie
5. AS Andrzej Ślusarczyk Klarysew – ulice: Dębowa, Świerkowa, Podgórska,
Biedronki, Koźlara, Orzechowa, Czarnów, Bielawa, Borowina
6. Transmix
Ernest Kryczka
Kawęczyn, Turowice, Kawęczynek, Słomczyn


Autor: Patryk Siepsiak

2021-01-14

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer