Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Haft urzecki dziedzictwem kulturowym

O nadwiślańskim Urzeczu znów jest głośno. Hafciarstwo związane z tym mikroregionem, do którego przynależy m.in. gmina Konstancin-Jeziorna, zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego istnieje od 2014 r. i tworzona jest według zasad konwencji UNESCO z 2003 r. Rejestr prowadzi Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.


41 pozycji

Krajowa lista liczy obecnie 41 wpisów i wciąż się wydłuża. Są na niej m.in. szopkarstwo krakowskie, procesja Bożego Ciała w Łowiczu czy pochód Lajkonika. Ostatnio do tego grona dołączyło hafciarstwo z nadwiślańskiego Urzecza.


Współpraca i wsparcie

Wysiłek zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń podjęła grupa osób we współpracy i przy wsparciu merytorycznym Stowarzyszenia Odrodzenia Urzecza, które przeprowadziło procedurę i przygotowało wniosek do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Starania te zakończyły się sukcesem. Depozytariuszami haftu urzeckiego są: Grażyna Leśniak z Cieciszewa, Elżbieta Piskorz-Branekova z Warszawy, Marianna Król z Góry Kalwarii, Marianna Drabarek i Wioletta Koczyk z Nadbrzeża.


O Urzeczu

Do Urzecza – gwarowo nazywanego Łurzycem – przynależy nadwiślańska część m.in. gminy Konstancin-Jeziorna. Jest to niezwykle barwny mikroregion etnograficzny rozciągający się po obu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami
i prawobrzeżną Saską Kępą. Jego odrębność dostrzegali wybitni polscy badacze tacy jak Oskar Kolberg, Kornel Kozłowski czy Jan Stanisław Bystroń. Na nowo został odkryty w 2012 r. przez dr. Łukasza Maurycego Stanaszka, antropologa i kustosza z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Z Urzeczem związane są m.in.: piękne wilanowskie stroje, unikatowy czarny haft roślinny czy też oryginalna kuchnia (urzeckie przysmaki sytocha i barszcz chrzanowo-buraczany w 2016 r. otrzymały certyfikat Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza).


Wystawa o Urzeczu

Przy okazji zachęcamy do wirtualnego zwiedzenia wystawy poświęconej Urzeczu przygotowanej przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Więcej o nadwiślańskim Urzeczu oraz wyglądzie i strojach jego mieszkańców można przeczytać na stronie Wirtualnego Muzeum Konstancina (link otwiera się w nowym oknie).

Autor: Patryk Siepsiak

2021-01-21

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer