Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Zakaz używania dmuchaw do liści

Od nowego roku na terenie województwa mazowieckiego obowiązuje całkowity zakaz używania dmuchaw do liści. Za jego złamanie grozi kara od 500 zł do 5 tys. zł.

Całkowity zakaz używania dmuchaw do sprzątania liści na Mazowszu to element programu ochrony powietrza, przyjętego 8 września 2020 r. przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Nowy przepis został wprowadzony w trosce o zdrowie mieszkańców, klimat i środowisko.


Emisja wtórna

Przyczyną przekroczeń poziomów pyłów zawieszonych w powietrzu są nie tylko emisje z sektora komunalno-bytowego czy komunikacyjnego, ale również emisja wtórna. Stosowanie dmuchaw powoduje tzw. unos wtórny, czyli wzbijanie cząsteczek pyłów wraz ze szkodliwymi substancjami ponownie do powietrza. Stąd wprowadzone od 1 stycznia 2021 r. obostrzenia.


Zakaz dla wszystkich

Zakaz obowiązuje wszystkich mieszkańców Mazowsza – nie tylko właścicieli nieruchomości, ale także m.in. zarządców dróg, gminne jednostki organizacyjne, przedsiębiorców, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Dotyczy on zarówno urządzeń elektrycznych, jak i spalinowych – nie można ich stosować także do sprzątania pokosu trawy czy zamiatania chodników. Uwaga! Zakaz stosowania dmuchaw nie obejmuje odkurzaczy, czyli urządzeń, które zasysają liście wraz z nieczystościami – nie wydmuchują one powietrza, a więc nie powodują ponownego unoszenia zanieczyszczeń.


Będą kary

Kara za nieprzestrzeganie zakazu określonego w uchwale sejmiku województwa wynosi od 500 zł do 5 tys. zł.

Autor: OŚiR

2021-01-11

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer