Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Będzie bardzo mocno wiało!

Synoptycy ostrzegają przed orkanem Aleksandra, który zmierza do Polski. W najbliższych dniach wiatr w porywach może osiągnąć prędkość nawet 110 km/h. Dodatkowo od piątku (12 grudnia) do soboty (13 grudnia) należy spodziewać się silnych opadów deszczu, a w sobotę dodatkowo śniegu i deszczu ze śniegiem.

Ostrzeżenie przed nadciągającym orkanem Aleksandra wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w Warszawie. Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu najbliższych trzech dni spodziewać się należy silnego wiatru z kierunku południowo-zachodniego - początkowo na północy kraju, a od nocy z czwartku na piątek do soboty w pozostałej części. 

Najsilniej wiać będzie w piątek na Wybrzeżu i w górach, gdzie porywy wiatru osiągną do 100-110 km/h, a w głębi kraju 85 km/h.
OCENA ZAGROŻENIA

  • Według prognozy niebezpiecznych zjawisk IMGW na przeważającym obszarze kraju w piątek (12 grudnia) wystąpić może silny wiatr z kierunku południowo-zachodniego. Komunikaty o zjawisku przewidują 1 stopień zagrożenia. W województwie pomorskim prognozowany jest 2 stopień zagrożenia.
  • W czwartek (10 grudnia) na Wybrzeżu porywy wiatru osiągać mogą do 75 km/h, w nocy z środy na czwartek i w czwartek do 90 km/h. W piątek na Wybrzeżu zachodnim do 85 km/h, a na wschodnim do 100 km/h; w dolnych partiach gór do 95 km/h, w szczytowych do 110 km/h. W sobotę prognozuje się stopniowy spadek prędkości wiatru.
  • Dodatkowo od piątku do soboty występować mogą opady deszczu, a w sobotę deszczu i deszczu ze śniegiem.
  • Sytuacja skutkować może uszkodzeniami sieci energetycznych, budynków i infrastruktury oraz utrudnieniami w przejezdności szlaków komunikacyjnych.
  • Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rekomenduje monitorowanie sytuacji z uwagi na możliwość uszkodzenia infrastruktury. W przypadku nasilenia się zjawiska należy wydać ostrzeżenia i zalecenia dla ludności.
  • Nie prognozuje się zagrożenia o skali odnotowanej w grudniu 2013 r., kiedy wskutek wiatru o prędkości osiągającej 135 km/h śmierć poniosło 5 osób, a ponad 500 tys. odbiorców pozbawionych było prądu.

Autor: Patryk Siepsiak

2014-12-10

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer