Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Flis Festiwal – produkt turystyczny 2014

Flis Festiwal w Gassach został nagodzony certyfikatem "Najlepszy produkt turystyczny Województwa Mazowieckiego 2014". Wśród laureatów znalazło się jeszcze pięć innych projektów, w tym Muzeum Powstania Warszawskiego.

W czwartek (25 września) marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wyróżnił sześć naj­lep­szych pro­jek­tów zwią­za­nych z tu­ry­sty­ką na Ma­zow­szu. Specjalny certyfikat otrzymał Flis Festiwal, który od trzech lat organizowany jest w Gassach.

- Cieszę się ogromnie z tego wyróżnienia, bowiem Flis Festiwal staje się sztandarową imprezą całego Urzecza – nie krył zadowolenia Andrzej Stański z Fundacji Szerokie Wody, inicjator imprezy. - Zaczynaliśmy od dwóch małych drewnianych łódek wiślanych, kociołka zupy i jednego zespołu regionalnego. W tym roku było już ponad dwadzieścia tradycyjnych łodzi, zespoły wykonujące muzykę etniczną, pokazy dawnych zawodów i wielu gości, w tym zagranicznych.

Impreza z roku na rok się rozrasta i cieszy coraz większym powodzeniem. W przyszłorocznym programie przewidziano dwa dodatkowe dni, które będą dedykowane szkołom. Organizatorzy chcą zainicjować żywe lekcje historii i geografii. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w pracach kowalskich, powroźniczych i brać aktywny udział w procesie budowy łodzi tradycyjnej pod okiem szkutników. Mogą skorzystać z krótkich wycieczek łodziami po Wiśle z prelekcjami na temat fauny i flory nadwiślańskiej czy zwyczajów, strojów i potraw łurzyckich.

Specjalne certyfikaty wręczono podczas VIII Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego w Radomiu. Nagrodę odebrali: Grażyna Leśniak z Fundacji Szerokie Wody, Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna oraz Andrzej Cieślawski, przewodniczący rady miejskiej.

- Flis Festiwal to owoc i efekt bardzo dobrej współpracy społeczności lokalnej z władzami samorządowymi – powiedział burmistrz Kazimierz Jańczuk i podziękował kapitule za przyznanie tego zaszczytnego wyróżnienia. Swoje podziękowanie skierował również do Andrzeja Stańskiego i Grażyny Leśniak, a także Maurycego Stanaszka, autora książki o nadwiślańskim Urzeczu oraz zespołu Łurzycanki, którzy byli obecni na spotkaniu.

Certyfikat najlepszego produktu turystycznego woj. Mazowieckiego otrzymali: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Flis Festiwal w Gassach (gm. Konstancin-Jeziorna), Farmy Iluzji w Mościskach (pow. garwoliński) oraz Dzień Tradycji Rzeczypospolitej i Ogólnopolski Turniej Husarski – organizowany w Domu Polonii w Pułtusku.

Autor: Autor: Monika Zacharkiewicz

2014-09-26

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer