Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Śladami miejsc pamięci narodowej

W czwartek (22 stycznia) mija 152. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji, zgodnie z wieloletnią tradycją, nauczyciele oraz uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 oraz 3, zrzeszeni w klubie turystycznym „Traper”, zorganizowali wyprawę turystyczno-naukową do miejsc pamięci narodowej.

Wyprawa śladami miejsc pamięci narodowej odbyła się 15 stycznia. Przewodnikiem uczniów i nauczycieli był Paweł Komosa, pasjonat historii oraz autor wielu publikacji na temat przeszłości gminy Konstancin-Jeziorna.
Pierwszym punktem na trasie wycieczki był Otwock Mały. Znajduje się tam mały cmentarzyk z pomnikiem poświęcony siedmiu poległym powstańcom w bitwie stoczonej 3 marca 1863 roku. W bitwie tej udział wzięli powstańcy dowodzeni przez pułkownika Ziemomysła Kuczyka oraz żołnierze rosyjscy pod dowództwem pułkownika Rejnthala. Polacy po zaciętym boju zmusili Rosjan do wycofania się, sami z uwagi na braki w amunicji wycofali się na drugi brzeg Wisły, gdzie ukryli się w folwarku Potulickich w Goździach. Po zapaleniu zniczy i oddaniu hołdu poległym, młodzież przejechała na cmentarz w Słomczynie, gdzie odwiedziła zapomniany i zaniedbany grób osiemnastoletniego powstańca, czeladnika z mirkowskiej papierni. Odnalezienie mogiły Pawłowi Komosie zajęło wiele miesięcy poszukiwań.
Nie zapomniano również o pomniku Bohaterów Powstania Styczniowego w Cieciszewie, przed którym zorganizowano uroczystość patriotyczną - uczniowie złożyli wiązankę kwiatów w narodowych barwach oraz zapalili znicze. Z kolei Paweł Komosa przybliżył wszystkim wydarzenia z 1863 roku: "Powstańcy stacjonujący w folwarku Goździe zostali rankiem 4 marca 1863 roku zaatakowani ponownie przez oddział rosyjski pułkownika Rejnthala, który również przeprawił się przez Wisłę. Niestety Polacy przegrali, na miejscu zginęło 70 powstańców. Pozostałych przy życiu powieszono wzdłuż drogi z Cieciszewa do Obór. Wszyscy zostali pochowani w zbiorowej mogile. W 1963 roku, w 100. Rocznicę powstania, mieszkańcy okolicznych wsi na miejscu mogiły postawili pomnik z napisem „Bohaterom Powstania Styczniowego 1863 r. – w setną rocznicę Społeczeństwo Gromady Słomczyn 1863 r.” Autorem napisu jest pan Tadeusz Świerczek".
Całodniowa wyprawa zakończyła się w Zespole Szkół nr 2, gdzie odbyła się premiera filmu o wydarzeniach ze stycznia 1863 roku. Autorami dokumentu są: Kamil Syskowski oraz Juliusz Sawczuk z udziałem Agaty Janczak (absolwenci „dwójki”). Film powstał we współpracy z Pawłem Komosą i wkrótce będzie dostępny na portalu YouTube.
Organizatorami wycieczki byli nauczyciele-opiekunowie: Maria i Wojciech Guszkowscy, Małgorzata Czyż, Monika Zwierzyńska, Barbara Barcińska i Joanna Szewczyk.

Autor: ZS nr 2

2015-01-20

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer