Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Nowe dowody i ślub w plenerze

Nowe dowody osobiste, łatwiejszy do wypełnienia wniosek i możliwość złożenia go w dowolnym urzędzie gminy w całej Polsce – to tylko niektóre zmiany, jakie czekają nas od 1 marca.

Początkowo nowe dowody osobiste miały obowiązywać od 1 stycznia, jednak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie zdążyło dopiąć wszystkiego na ostatni guzik. Teraz ma być inaczej i zgodnie z zapowiedziami od 1 marca wydawane będą tylko dokumenty o nowym wzorze.
Dowody po nowemu

Co się zmieni? Sporo. Na dokumencie pojawi się szereg nowych zabezpieczeń, m.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie, mikrodruki i tłoczenia. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Na nowym dowodzie tożsamości nie znajdziemy już informacji o kolorze oczu i wzroście. Zniknie również podpis posiadacza i adres jego zameldowania. W zamian pojawią się informacja o polskim obywatelstwie i angielskie opisy pól. Inne będzie też zdjęcie - takie, jak w paszportach. Od nowego miesiąca zmieni się także wniosek o wydanie dowodu. Formularz będzie bardziej przejrzysty, a jego wypełnienie nie sprawi nam już kłopotu. Tak jak do tej pory dowód otrzymamy za darmo i co ciekawe – wyrobimy go w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od posiadanego meldunku. Uwaga! Dotychczasowe dokumenty zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych.
Ślub w plenerze

Zmiany w dowodach to nie jedyne, jakie czekają nas 1 marca. Również od tego dnia będzie możliwość zawarcia małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego – trzeba w tej sprawie złożyć wniosek do kierownika urzędu. Możemy również wybrać dowolne, nawet nietypowe miejsce ceremonii. Musimy jednak pamiętać, by gwarantowało ono zachowanie powagi i doniosłość uroczystości. W myśl nowych przepisów za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie zapłacą 1000 zł.
Nadawanie obcego imienia

Wkrótce możliwe będzie również nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia dla swojej pociechy będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy należy do kierownika USC.
Nowy system dla gmin

Zmiany są możliwe dzięki uruchomieniu przez MSW Systemu Rejestrów Państwowych. Jest to jedna, centralna baza danych zawierająca m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Dzięki temu adres zameldowania nie będzie już decydował o miejscu prowadzenia wielu formalności urzędowych. Sprawy związane z dowodami osobistymi czy aktami stanu cywilnego załatwimy w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju.

Autor: Patryk Siepsiak, msw.gov.pl

2015-02-27

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer