Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Przyjazny Brzeg dla Szerokich Wód

"Szerokie Wody" otrzymały nagrodę "Przyjazny Brzeg 2014". Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze doceniło fundację za organizację corocznego "Flis Festiwalu" w Gassach nad Wisłą.

Konkursu już po raz jedenasty zorganizowało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim i innymi partnerami. Laureatów tegorocznej edycji poznaliśmy oficjalnie w sobotę (14 lutego). Nagrody wręczono podczas Targów Sportów i Rekreacji „Wiatr i Woda" odbywających się w Warszawie. Fundacja "Szerokie Wody" została doceniona za organizację "Flis Festiwalu - spotkania kultur nadrzecznych na Łurzycu".

Wyróżnienie "Przyjazny brzeg 2014" z rąk Tomasza Jędrzejczaka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki odebrali Grażyna Leśniak z Fundacji "Szerokie Wody" i Andrzej Cieślawski, przewodniczący Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna. 

To już drugie wyróżnienie dla "Flis Festiwalu" i Fundacji "Szerokie Wody". We wrześniu ubiegłego roku imprezie organizowanej w Gassach nad Wisłą samorząd województwa mazowieckiego przyznał certyfikat "Najlepszego produkt turystycznego województwa mazowieckiego 2014". Należy podkreślić, że współorganizatorem imprezy jest gmina Konstancin-Jeziorna.

Przygotowania do tegorocznej edycji "Flis Festiwalu" już ruszyły.  Impreza do Gassów zawita w drugi majowy weekend. W programie festiwalu m.in.: warsztaty tradycyjnego rzemiosła - szkutnictwa, wikliniarstwa, pszczelarstwa, kowalstwa, a także parada tradycyjnych żaglowców, regaty na wiosłach, pociąg flisacki na rzece, a po zachodzie słońca - flisackie ognisko z muzyką na żywo. Ale to dopiero przedsmak tego, co będzie się działo 9 i 10 maja nad Wisłą. Wkrótce zdradzimy więcej szczegółów.Nagrody Przyjaznego Brzegu otrzymali:


W kategorii „nowe i gruntownie zmodernizowane przystanie, zbudowane przez lokalne samorządy":

 • Gmina Dopiewo − za budowę nowoczesnej przystani oraz stworzenie ośrodka rekreacyjnego i żeglarskiego nad jez. Niepruszewskim w Zborowie,
 • Miasto Braniewo − za wybudowanie przystani żeglarskiej na rzece Pasłęce,
 • Miasto Brodnica − za zbudowanie przystani wodnej nad Drwęcą i zagospodarowanie brzegów Drwęcy.
 • Miasto Międzychód − za rewitalizację Starego Portu na Warcie w Międzychodzie.
 • Miasto Ścinawa − za rewitalizację przedwojennego portu żeglugowego na Odrze i przystosowanie go na potrzeby turystyki wodnej.

W kategorii „nowo zbudowane przystanie, zrealizowane przez podmioty prywatne":

 • Marina Gliwice − za nową przystań, która stała się bardzo aktywnym ośrodkiem wodniackim na Górnej Odrze,
 • Marina „Pod Czarnym Bocianem" − za wybudowanie nowoczesnej mariny na Warcie o przyjaznej żeglarskiej atmosferze,
 • Przystań w Suchaczu − za stworzenia dużej, bezpiecznej i gościnnej przystani jachtowej na Zalewie Wiślanym.


W kategorii „duże przedsięwzięcia inwestycyjne realizowane przez podmioty publiczne":

 • Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Warszawa − za rewitalizację Kanału Augustowskiego, zabytkowego szlaku wodnego o niezwykłych walorach turystyczno-krajobrazowych.


W kategorii „inne inicjatywy realizowane przez organizacje pozarządowe":

 • Fundacja Szerokie Wody − za wieloletnią organizację przedsięwzięcia „Flis Festiwal" na Wiśle, jednego z najlepszych produktów turystycznych Mazowsza,
 • Magazyn dla żeglarzy „Wiatr" − za stworzenie ciekawego i bezpłatnego czasopisma dla żeglarzy, o wysokim poziomie merytorycznym i językowym,
 • Wrocławski Klub Wodniaków PTTK „Wiadrus" − za 60-letnią działalność popularyzującą turystykę kajakową na Odrze i jej dopływach oraz za wspieranie Domów Dziecka i dzieci z najuboższych rodzin.


Nagrody indywidualne otrzymali:

 • Wojciech Kujawski − za opracowanie i wydanie serii wydawnictw prezentujących dawny potencjał wodny Mazur i Warmii,
 • Marek Winiarczyk − za wyjątkowe wieloletnie działania na rzecz niepełnosprawnych, organizowanie szkoleń, rejsów i regat żeglarskich.

Autor: Patryk Siepsiak

2015-02-16

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer