Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Razem dla mieszkańców i turystów

Nadwiślańskie samorządy wspólnie powalczą o turystów. Wkrótce Urzecze kusić będzie nie tylko pięknymi krajobrazami, ale również nowymi ścieżkami pieszymi i rowerowymi, małą gastronomią oraz agroturystyką.

28 października Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna zaprosił do Hugonówki przedstawicieli sąsiednich gmin i dzielnic, które podczas tegorocznego Flis Festiwalu podpisały list intencyjny w sprawie turystycznego zagospodarowania i promocji Doliny Środkowej Wisły - Urzecza.

Na spotkaniu obecni byli reprezentanci: Otwocka, Józefowa, Karczewa, Góry Kalwarii oraz dwóch warszawskich dzielnic - Wilanowa i Wawra. W klimat Urzecza wprowadził zebranych dr Łukasz Maurycy Stanaszek z Państwowego Muzeum Archeologicznego, który zapoznał zebranych z historią tego mikroregionu, jego kulturą i tradycjami. Podsumowaniem prelekcji był film o Urzeczu.

Później był czas na snucie planów. Ustalono, że koordynatorem wspólnych działań będzie konstanciński magistrat. Ponadto każdy samorząd powinien zarezerwować w projekcie budżetu na rok 2015 kwotę 20 tys. zł. Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku wszyscy partnerzy projektu przedłożą swoje propozycje turystycznego zagospodarowania ich obszaru. W kwietniu 2015 r. planowane jest podpisanie porozumienia w omawianych kwestiach. Następnie zostanie opracowana koncepcja zagospodarowania, współfinansowana łącznie przez wszystkich partnerów. W planach jest również ubieganie się o zewnętrzne środki na ten cel.

W wyniku przedsięwzięcia po lewej i prawej stronie Wisły powstaną ścieżki piesze rowerowe, a także liczne atrakcje dla turystów i mieszkańców. Da to szansę na rozwój szeregu usług takich jak mała gastronomia czy agroturystyka.

Autor: PWOS

2014-11-05

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer