Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Szkoła uratowana, będą nowe kierunki

Jedyna w gminie Konstancin-Jeziorna szkoła ponadgimnazjalna uratowana. Nowa rada powiatu piaseczyńskiego zmieniła decyzję swoich poprzedników, którzy chcieli ją zamknąć. Placówka zamierza przyciągnąć uczniów nowymi kierunkami kształcenia. Powstaną klasy o profilu m.in.: rehabilitacja, logistyka i spedycja.

Decyzję o likwidacji szkoły z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją podjęła w ubiegłym roku poprzednia rada powiatu. Jak tłumaczyła, jest to konsekwencja malejącej z roku na rok liczby uczniów i rosnących kosztów utrzymania placówki. Obecny rok szkolny miał być ostatnim w historii placówki. Do budynku przy ul. Mirkowskiej 39 w Konstancinie-Jeziornie planowano przenieść z Piaseczna, wbrew rodzicom, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Tak się jednak nie stanie. Zarząd i rada powiatu nowej kadencji wycofali się z tego pomysłu 

Jedyna w gminie Konstancin-Jeziorna szkoła ponadgimnazjalna będzie nadal funkcjonować. Bez zmian się jednak nie obejdzie. Obejmą one przede wszystkim kierunki kształcenia, które teraz będą dopasowywane do specyfiki miejscowego rynku pracy i uzdrowiskowego charakteru Konstancina-Jeziorny. – To wielka szansa na rozwój szkoły i gminy – podkreśla Ksawery Gut, członek zarządu powiatu. – Jedną z propozycji programowych jest więc otwarcie klasy o profilu rehabilitacja, w której kształcić się będą przyszli m.in. technicy rehabilitacji, asystenci osób niepełnosprawnych i opiekunowie osób starszych.

Najlepsi uczniowie będą mogli się starać o staż lub pracę w renomowanych ośrodkach leczniczych, takich jak Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER”, Uzdrowisko Konstancin-Zdrój czy Centrum Kompleksowej Rehabilitacji. Poza tym w liceum ogólnokształcącym powstaną klasy o profilach - kreacja wizerunku i sportowym  z rozszerzonymi programami nauczania biologii i języka angielskiego.

Z kolei w technikum będą się uczyć przyszli logistycy, spedytorzy i handlowcy. – Na obszarze powiatu piaseczyńskiego specjalizacja w tym zakresie stanowi duży potencjał – zauważa Katarzyna Paprocka, członek zarządu. – To kolejny argument, który pozytywnie wpłynie na rozwój naszej szkoły. Obecnie łączenie nauki z trendami panującymi na rynku pracy musi być podstawą każdej strategii edukacji.

Proponowane zmiany cieszą władze samorządowe Konstancina-Jeziorny. – Nie wyobrażam sobie, żeby w naszym mieście nie było szkoły ponadgimnazjalnej – przyznaje burmistrz Kazimierz Jańczuk, który wyraził gotowość do współpracy z władzami powiatu w zakresie rozwoju oferty edukacyjnej dla młodzieży.

Szczegóły naboru na rok szkolny 2015/2016 można znaleźć na stronie internetowej Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta.

Autor: Patryk Siepsiak

2015-03-05

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer