Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Trwa kwalifikacja wojskowa

W powiecie piaseczyńskim trwa kwalifikacja wojskowa. Nastolatkowie, m.in. rocznik 1996, z gminy Konstancin-Jeziorna przed komisją lekarską muszą się stawić w dniach od 4 do 10 marca.

Kwalifikacja wojskowa zastąpiła kilka lat temu obowiązkowy pobór. W powiecie piaseczyńskim rozpoczyna się 2 lutego i potrwa do 18 marca. W tym roku przed komisją lekarską, która oceni przydatność młodych ludzi do służby muszą się stawić mężczyźni urodzeni w 1996 r., a także ci urodzeni w latach 1991-1995 nieposiadający określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej lub uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby ze względu na stan zdrowia. 

Ponadto kwalifikacją wojskową objęte zostały kobiety urodzone w latach 1989-1994, które posiadają predyspozycje przydatne w czynnej służbie wojskowej. Chodzi głównie o panie z wykształceniem medycznym, weterynaryjnym lub psychologicznym.

Powiatowa komisja lekarska swoją siedzibę będzie miała tradycyjnie w Starostwie Powiatowym w Piasecznie (ul. Chyliczkowska 14). To właśnie tam w dniach 4-10 marca powinni zgłosić się nastolatkowie z gminy Konstancin-Jeziorna. Uwaga! Dla kobiet termin komisji wyznaczono na 17 marca. kwietnia.

Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej powinna mieć ze sobą:

- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,

- dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają) - w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej,

- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy,

- dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe,

- dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe.

Szczegółowe informacje na temat kwalifikacji wojskowej 2015 można znaleźć w zamieszczonej poniżej ulotce przygotowanej przez piaseczyńskie starostwo.

Autor: Patryk Siepsiak

2015-02-18

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer