Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Łurzycanki nagrywają płytę

W czwartek (29 stycznia) zespół ludowy Łurzycanki, przy akompaniamencie akordeonisty Macieja Liwskiego, nagrywał tradycyjne pieśni z Urzecza w profesjonalnym studiu.

Członkowie zespołu podeszli do sprawy nagrania bardzo poważnie. Na początku w głosach śpiewających słychać było jeszcze odrobinę stresu, ale towarzyszący im Dariusz Falana, zastępca dyrektora Konstancińskiego Domu Kultury, szybko rozładował skrępowanie, zachęcając panie do śpiewania z radością i uśmiechem.

Podczas przerwy Łurzycanki wspominały różne historie związane z pieśniami, wracały pamięcią do dni, kiedy na zabawach, weselach czy imieninach śpiewano właśnie te stare, tradycyjne utwory. Przypominały sobie lata 50-te, kiedy we wsi funkcjonowały kołchoźniki i z głośników nierzadko płynęła ludowa muzyka. Słowa pieśni ulegały zapomnieniu, więc panie wymyślały swoje wersje pasujące do melodii, ale o tematyce związanej z Urzeczem. Następnie, przez lata, teksty ulegały nieznacznym poprawkom, przeróbkom, by śpiewało się je wygodniej i w takiej formie możemy usłyszeć je właśnie dziś.

Pieśni zostaną nagrane na płycie, która będzie dołączona do śpiewnika łurzyckiego, powstającego z inicjatywy Wydziału Promocji Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. Projekt otrzymał dofinansowanie w zakresie małych projektów w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Autor: Anna Ludwin-Krzeszowska

2015-01-29

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer