Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Trwa nabór uzupełniający do przedszkola

Tegoroczny Festiwal Otwarte Ogrody za nami. W miniony weekend na mieszkańców i wszystkich odwiedzających Konstancin-Jeziornę czekały koncerty, wykłady, wystawy malarskie, warsztaty tematyczne i spotkania z artystami. Dopisała pogoda i frekwencja.

Mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna już po raz siódmy otworzyli bramy swoich ogrodów. Dla miłośników sztuki wszelakiej przygotowano długą listę atrakcji, z których każdy znalazł coś interesującego dla siebie. W przepięknych sceneriach konstancińskich willi czekały liczne wernisaże malarstwa, wystawy fotografii i rzeźby. Tradycyjnie do swoich ogrodów zaprosili pisarze i artyści, którzy w cieniu wiekowych drzew chętnie prezentowali swoje dzieła.

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka po Konstancinie-Jeziornie, którą w sobotę i niedzielę oprowadzał przewodnik Grzegorz Łuniewski. Drzwi dla zwiedzających otworzyła m.in.: Willa Świt, gdzie o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego opowiadali prof. Alina Kowalczykowa i prof. Jerzy Snopek. W ogrodzie restauracji "Galeria Konstancja" przygotowano m.in. warsztaty kulinarne i pokaz sztuki podawania do stołu. W murach "Hugonówki" królowała historia - pokazano m.in. najnowszy film dokumentalny Jolanty Kessler-Chojeckiej pt. "Zaufany Piłsudski", Łukasz Maurycy Stanaszek zaprezentował poprawione wydanie swojej książki "Nadwiślańskie Urzecze", a w sali wystawienniczej można było obejrzeć wystawę "Artyści dawnego Konstancina". Nie można też zapomnieć o ogrodzie historyczno-turystyczny przygotowanym przez Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny Traper działający przy Zespole Szkół nr 2 i 3 w Konstancinie-Jeziornie.

Dzieci doskonale spędziły czas w "Tęczowej Pasiece" w Cieciszewie, gdzie czekali na nich królowa pszczół, pszczelarz i miodobranie. Z kolei w Bielawie czynne było minizoo. Kozy, króliki, owce i domowe ptactwo zachwyciły najmłodszych. W miniony weekend nie mogło zabraknąć muzyki, która rozbrzmiewała niemal w każdym zakątku naszego miasta. W sobotę (6 września) w amfiteatrze zaśpiewała Justyna Steczkowska. Na koncercie nie zabrakło znanych i lubianych przebojów urokliwej artystki.

Ponadto przez dwa dni w Parku Zdrojowym czynne było stoisko, w którym przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz pracownicy Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacji Społecznymi konstancińskiego magistratu udzielali niezbędnych informacji na temat festiwalu. Dwudniową imprezę w niedzielę (7 września) zakończył nastrojowy koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej. Artyści wystąpili pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego.

Na kolejne Otwarte Ogrody zapraszamy już za rok. Organizatorami festiwalu byli: Klub Inicjatyw Obywatelskich - koordynator, Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury.

Patronaty: Narodowy Instytutu Dziedzictwa, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Piaseczyński i Przewodnicząca Rady Powiatu Piaseczyńskiego.

Tegoroczna edycja Festiwalu Otwarte Ogrody odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Dziedzictwo - źródło tożsamości”.

Autor: Patryk Siepsiak

2014-09-09

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer