Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Świętowaliśmy niepodległość

Radośnie i podniośle obchodzono w Konstancinie-Jeziornie 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. We wtorek (11 listopada) delegacje złożyły kwiaty w miejscach pamięci, mieszkańcy pobiegli w hołdzie walczącym za wolność ojczyzny, a wszyscy wspólnie bawili się na pikniku rodzinnym.

Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Konstancinie-Jeziornie rozpoczęły się tradycyjnie od złożenia kwiatów przez władze miasta pod pomnikami - katyńskim przy ul. Sienkiewicza oraz poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego przy rondzie św. Jana Pawła II w Konstancinie-Jeziornie.

Główna uroczystość odbyła się przed głazem upamiętniającym mieszkańców Jeziorny poległych w latach 1918-1921. Tutaj hołd walczącym za wolność ojczyzny oddali przedstawiciele konstancińskiego samorządu z burmistrzem Kazimierzem Jańczukiem i Andrzejem Cieślawskim - przewodniczącym rady miejskiej na czele. Wiązanki złożyły także delegacje m.in.: gminnego koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Klubu Seniora z Kawęczynka, Koła Seniora nr 24 na os. Grapa, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz konstancińskich szkół. Odczytano również apel poległych. 

Później przyszedł czas na radosne świętowanie. W samo południe z parkingu przy konstancińskim magistracie wyruszył bieg niepodległości. W tym roku wzięło w nim udział prawie 290 osób. Zawodnicy mieli do pokonania ponad dwukilometrową trasę biegnąca ulicami: Warszawską, Piłsudskiego i Sienkiewicza. Najszybszy na mecie w Parku Zdrojowym był ubiegłoroczny zwycięzca - Krzysztof Wasiewicz. Spośród pań najlepsza była Tamara Siemieniuk. Tego dnia nie było jednak przegranych i każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal. 

Nie mniej emocjonująco było podczas rywalizacji najmłodszych mieszkańców gminy. Dla nich trasę minibiegu wyznaczono w parkowych alejkach. W kategorii 1-6 lat zwyciężyli Tosia Wierzbicka i Jan Kossowski-Kaziara. Kat. 7-9 lat należała do Zuzanny Kowalczyk i Bartłomieja Szewczyka, a w kat. 10-11 lat na najwyższym stopniu podium stanęli - Kinga Kulczyńska i Adrian Pec. 

Wtorkowe popołudnie upłynęło pod znakiem pikniku rodzinnego. W Parku Zdrojowym częstowano grochówką, a pracownicy Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Społecznymi konstancińskiego urzędu rozdawali świętującym biało-czerwone flagi i wiatraki. O muzyczną oprawę zadbał zespół "Big Bang Rondo Konstancin".

Gminne obchody Święta Niepodległości zakończyła msza św. w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Konstancinie-Jeziornie, po której wystąpił z koncertem patriotycznym zespół kameralny Fundacji Artystycznej Concentus Pro Arte.

Organizatorami rocznicowych uroczystości byli: Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Konstanciński Dom Kultury.

Autor: Patryk Siepsiak

2014-11-13

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer