Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Wspólne śpiewanie na Urzeczu

Zatańczyć szota, a może olędra? Jaką piosenkę wybrać: „Od Łurzyca jadę”, czy może „Wiejska matulu” – wybór niełatwy. Nad repertuarem tegorocznej edycji Zielonych Świątek na Urzeczu debatowali przedstawiciele 5 gmin i 8 zespołów ludowych z Urzecza.

We wtorek (24 lutego) w Konstancińskim Domu Kultury odbyło się kolejne już spotkanie poświęcone organizacji Zielonych Świątek na Urzeczu. Tym razem tematem przewodnim było ustalenie programu. Rozmowy dotyczyły m.in. wspólnego wykonania kilku piosenek oraz tańca, w którym wystąpią wszystkie zespoły kultywujące tradycje Urzecza. Wybór piosenek nie był łatwy, ponieważ zespoły z tego samego mikroregionu różnią się repertuarem. Swoją prapremierę miała przygotowana przez konstanciński wydział promocji płyta zespołu Łurzycanki. Jeden z prezentowanych na niej utworów znalazł się na szczycie listy piosenek wytypowanych do wspólnego wykonywania – "Od Łurzyca jadę", kolejne to: "Wiła wianki" , "Wiejska matulu" i „Z tamtej strony Wisły". Utwory muszą doczekać się jednolitej interpretacji i aranżacji we wszystkich zespołach. Nad tym zadaniem pracować będą: Grzegorz Toporowski z Centrum Kultury w Wilanowie, Tadeusz Sas z Góry Kalwarii oraz Dariusz Falana z Konstancina-Jeziorny.

Kolejnym tematem było przygotowanie występu tanecznego. W tę tematykę wprowadził obecnych dr Maurycy Stanaszek. Opowiedział o trzech tradycjach muzycznych obecnych w naszym mikroregionie: mazowieckiej, reprezentowanej przez mazurki i oberki, olęderskiej – przez taniec olęder oraz flisackiej – przez szota. Trzeba było wybrać jeden z nich. Propozycja wspólnego wykonania szota nie od razu spotkała się z entuzjazmem. Większość obecnych nie wiedziała, jak się go tańczy. Spontanicznie więc, uproszczoną choreografię zaprezentowali Aleksandra Różycka, instruktorka tańca Urzeczonych i Kalwarek oraz Dariusz Falana, wicedyrektor KDK. Ostatecznie szot, zwany też orylem (tak zwano flisaków) spodobał się uczestnikom i został wybrany jako ten, który zostanie wspólnie wykonany w strefie tańca w Ciszycy.

Podczas spotkania sporo uwagi poświęcono też strojom wilanowskim, które cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród członków zepołów ludowych. Coraz chętniej sięgają po nie mieszkańcy Urzecza. Barbara Jabłońska, prezes czerskiego TONZ-u, z inicjatywy której uszyto stroje Urzeczonych, podzieliła się swoim bogatym doświadczeniem w dziedzinie zamawiania i szycia tego ludowego stroju.

Pierwsze, wspólne występy śpiewacze i taneczne już 9 maja, podczas Flis Festiwalu w Gassach, kolejne – 24-25 maja w strefach śpiewu i tańca oraz podczas wilanowskiej Biesiady Łurzyckiej z okazji Zielonych Świątek na Urzeczu. Wielką nadzieję na promocję kultury Urzecza wzbudziła możliwość prezentacji wszystkich zespołów podczas Wianków nad Wisłą, które odbędą się 20 czerwca w Warszawie. 

Następne spotkanie organizacyjne dotyczyć będzie tras rowerowych i biegowych, którymi można będzie dotrzeć do poszczególnych stref (przypomnijmy - jest ich pięć: w Górze Kalwarii - strefa śpiewu i stroju, Nadbrzeży - smaku i przysłów, Gassach - sacrum i nauki, Ciszycy - tańca i zwyczajów, a w Wawrze - obrzędów). Zaplanowano je 5 marca w gminie Wawer. Więcej informacji na stronie www.zieloneswiatki.pl

Autor: Monika Zacharkiewicz

2015-02-25

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer