Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Wybierzemy radnych i burmistrza

W najbliższą niedzielę (16 listopada) wybierzemy przedstawicieli do rad - miejskiej i powiatu oraz sejmiku województwa. Tego dnia mieszkańcy zadecydują także o tym, kto przez najbliższe cztery lata będzie rządził gminą Konstancin-Jeziorna. W dniu głosowania lokale wyborcze czynne będą od godz. 7.00 do godz. 21.00.W gminie Konstancin-Jeziorna uprawnionych do głosowania jest 19 510 osób. W najbliższą niedzielę, 16 listopada mieszkańcy będą mogli głosować w jednym z 18 lokali wyborczych (pełna lista TUTAJ). Będą one czynne od godz. 7.00 do godz. 21.00. 

Otrzymamy, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość, cztery karty. Na białej zagłosujemy na radnego miejskiego, na żółtej - powiatowego, niebieskiej - do sejmiku województwa, a na różowej  wybierzemy burmistrza gminy. Głosujemy poprzez postawienie znaku "X" (dwie przecinające się linie) w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. Pamiętajmy! Na każdej karcie możemy oddać głos tylko na jednego kandydata.

Warto podkreślić, że karty będą dostosowane do głosowania dla osób słabo i niedowidzących - posłużą do tego nakładki Braille’a. Karta z kandydatami do rady miejskiej w prawym górnym rogu będzie posiadała jeden otwór o średnicy 8 mm, do rady powiatu - dwa otwory, do sejmiku - trzy, a karta do głosowania na burmistrza - ścięty prawy górny róg.

W wyścigu o fotel burmistrza gminy Konstancin-Jeziorna startuje pięć osób. Z kolei o 21 miejsc w radzie miejskiej ubiega się aż 132 kandydatów z 11 komitetów wyborczych. Tegoroczne wybory samorządowe będą się nieco różnić od poprzednich - po raz pierwszy wprowadzono jednomandatowe okręgi wyborcze, w naszej gminie jest ich 21 - tyle osób liczy rada miejska. Oznacza to, że w każdym okręgu będzie do zdobycia tylko jeden mandat. Otrzyma go kandydat, który uzyska najwięcej głosów.

W niedzielę (16 listopada) wybierzemy również swoich przedstawicieli do rady powiatu. Największą reprezentację - 12 osób, będzie miała gmina Piaseczno. Gminy: Konstancin-Jeziorna, Góra Kalwaria i Lesznowola będą miały po czterech radnych, zaś pozostałe cztery mandaty przypadną w udziale wspólnie gminom Tarczyn i Prażmów. O cztery mandaty z gminy Konstancin-Jeziorna (4. okręg wyborczy) ubiega się 40 kandydatów z siedmiu komitetów wyborczych.

Sejmik będzie liczył 51 radnych. Województwo mazowieckie zostało podzielone na siedem okręgów wyborczych. Powiat piaseczyński znalazł się w ostatnim - siódmym, wraz z powiatami: grodziskim, legionowskim, nowodworskim, otwockim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim i wołomińskim. O 10 mandatów z tego okręgu powalczy w sumie 174 kandydatów.

Więcej informacji na temat wyborów samorządowych znajdą Państwo w specjalnym wydaniu Biuletynu Informacyjnego Gminy Konstancin-Jeziorna (do pobrania TUTAJ).

Ponadto poniżej publikujemy informator "Pełnosprawny Wyborca", opracowany przez Instytut Rozwoju Regionalnego, będący kompendium wiedzy na temat udogodnień w głosowaniu osób starszych i z różnymi niepełnosprawnościami. Informator został przygotowany także w wersji uproszczonej, przeznaczonej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz w Polskim Języku Migowym dla osób z niepełnosprawnością słuchową (TUTAJ).

Autor: Patryk Siepsiak

2014-11-14

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer