Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Zespół Szkół nr 2 ma swoją telewizję

Zespół Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie kształci przyszłych dziennikarzy. W placówce od lat funkcjonuje Szkolna Agencja Informacyjna, uczniowie biorą udział w licznych zajęciach z edukacji medialnej, a niedawno uruchomiona została telewizja internetowa - Żeromski TV.

Zespół Szkół nr 2 im. Stefana Żeromskiego chętnie korzysta z nowoczesnych technologii. O medialny wizerunek placówki od wielu lat dba Szkolna Agencja Informacyjna. Profesjonalnie prowadzona strona internetowa oraz fanpage na Facebooku, realizacja przeróżnych projektów, sekcje fotograficzne i filmowe sprawiają, że młodzież coraz lepiej odnajduje się w świecie dzisiejszych mediów.

W roku szkolnym 2013/2014 "dwójka" znalazła się w gronie pięciu gimnazjów wybranych z całej Polski i wzięła udział w pilotażu edukacji medialnej organizowanym przez Fundację Nowoczesna Polska. Z kolei w "podstawówce" zainicjowano autorskie zajęcia z zakresu edukacji medialnej i nowych technologii pt. “Start z TIK”. Były one skierowane do uczniów klas piątych. Działania te zostały zauważone i opisane przez redakcję "Głosu nauczycielskiego".

Od września 2014 r. zajęcia edukacji medialnej “Start z TIK”, w ramach innowacji pedagogicznej zatwierdzonej przez Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz burmistrza gminy Konstancina-Jeziorna, prowadzone są też w pierwszych klasach gimnazjum. Uczniowie zdobywają wiedzę na temat mediów, pracując na internetowej platformie edukacyjnej i korzystając z narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnej, m.in. blogów. 

Podobne lekcje, ale w formie autorskiej odbywają się w szóstych klasach szkoły podstawowej. Uczniowie realizują program Centrum Edukacji Obywatelskiej “Włącz się. Młodzi i media”, w ramach którego realizują tematy z zakresu edukacji medialnej, prowadzą blogi. Dzięki programowi wybrane uczennice ukończyły trzymiesięczny kurs internetowy edukacji medialnej oraz wzięły udział w dwudniowym ogólnopolskim Festiwalu “Młodzi i media” w Warszawie. Teraz młodzież przygotowuje się do przeprowadzenia dwóch kampanii społecznych - przeciw uzależnieniom od Internetu oraz propagującej jedzenie śniadań.

Bardzo ważnym wydarzeniem, które miało miejsce tuż przed świętami bożonarodzeniowymi, było uruchomienie szkolnej telewizji. Start "Żeromski TV” poprzedziło spotkanie z Adamem Federem, reporterem “Wiadomości” TVP1. Dziennikarz poprowadził warsztaty na temat występowania przed kamerą i przygotowywania materiałów informacyjnych na różne tematy. 

W tworzenie szkolnej telewizji zaangażowali się początkujący kamerzyści, prezenterzy i montażyści ze szkoły podstawowej i z gimnazjum. Efekty ich pracy można już oglądać na YouTube. Opiekunowie Szkolnej Agencji Informacyjnej planują kolejne spotkania z ludźmi mediów oraz wycieczkę do telewizji.

Bardzo interesującym działaniem szkoły w zakresie edukacji filmowej jest Dyskusyjny Klub Książki, gdzie gimnazjaliści oglądają filmy i biorą udział w dyskusjach na ich temat. Od ponad dwóch miesięcy Zespół Szkół nr 2 należy też do lokalnej sieci edukacji filmowej, założonej przez liderkę Justynę Całczyńską, nauczycielkę Liceum Ogólnokształcącego w Piasecznie. Już w marcu "dwójka" weźmie udział w pierwszym wspólnym maratonie filmowym.

Opiekunami Szkolnej Agencji Informacyjnej oraz Żeromski TV są nauczyciele: Agnieszka Halicka, Katarzyna Marcińczyk oraz Wojciech Guszkowski. Dodatkowo Agnieszka Halicka zainicjowała i prowadzi zajęcia innowacyjne z edukacji medialnej, DKK oraz „Start z TIK”.

Autor: PWOS

2015-03-19

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer