Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Zielone Świątki na Urzeczu 2015

Zielone Świątki na Urzeczu, które zaplanowano na 24-25 maja, zapowiadają się niezwykle atrakcyjnie. W poniedziałek (12 stycznia) w siedzibie Centrum Kultury Wilanów odbyło się spotkanie organizacyjne w tej sprawie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gmin nadwiślańskich: Konstancin-Jeziorna, Góra Kalwaria i Karczew, dzielnic m.st. Warszawy: Wawer i Wilanów, a także Starostwa Powiatowego w Piasecznie oraz Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Gospodarzy reprezentowali Ludwik Rakowski, burmistrz dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy oraz Robert Woźniak dyrektor Centrum Kultury Wilanów. Spotkanie poprowadził Andrzej Stański, prezes Fundacji Szerokie Wody.

Było to już drugie zebranie dotyczące projektu. Pierwsze odbyło się w połowie grudnia w Górze Kalwarii. Tym razem głównym tematem była promocja planowanego wydarzenia. Kolejne ma dotyczyć bezpieczeństwa i odbędzie się na początku lutego w Karczewie.

Program wydarzenia zapowiada się wyjątkowo interesująco. W niedzielę (24 maja) organizatorzy zapraszają na procesję rzeczną tradycyjnymi łodziami. Trasa będzie wiodła od Góry Kalwarii, przez Nadbrzeż, Gassy, Ciszycę, aż do Wawra. Każdej z tych miejscowości przypisana została szczególna strefa: śpiewu i stroju, smaku i przysłów, sacrum i nauki, tańca i obrzędów. Będzie degustacja regionalnych potraw, nauka tańca i wspólne śpiewanie.

Z kolei w poniedziałek (25 maja) na wilanowskiej plaży odbędzie się Biesiada Łurzycka. Organizatorzy zapowiadają, że zarówno w strefie smaku w Karczewie, jak podczas Biesiady Łurzyckiej w Wilnowie prezentowane będą wyłącznie produkty, potrawy i rękodzieło lokalnych twórców, związanych z regionem Urzecza. Już dziś zapraszamy wystawców z naszej gminy do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.

Zielone Świątki to jedno z najważniejszych świąt o charakterze religijnym, ale też głęboko zakorzenionych w polskiej tradycji ludowej, z którą wiążą się ciekawe obrządki lokalne. Zielone Świątki na Urzeczu 2015 mają połączyć kulturę ludową, tradycję i nowoczesność.

Projekt „Zielone Świątki na Urzeczu 2015” wpisuje się w założenia „Deklaracji o współpracy w zakresie rozwoju turystyczno-kulturowego krainy Urzecza" podpisanej przez burmistrzów gmin nadwiślańskich: Konstancina-Jeziornej, Góry Kalwarii, Karczewa oraz dzielnic m.st. Warszawy: Wilanowa i Wawra.

Więcej informacji na www.zieloneswiatki.pl

Autor: Monika Zacharkiewicz

2015-01-13

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer