Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Uzdrowisko zaprezentowało egzoszkielet

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój zaprezentowało przełomowe urządzenie wykorzystywane w rehabilitacji osób niepełnosprawnych ruchowo. Egzoszkielet, bo o nim mowa, daje im nadzieję na odzyskanie zdrowia i pełnej samodzielności.

Egzoszkielet został zaprezentowany we wtorek (25 listopada) na spotkaniu zorganizowanym przez Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A. Jak podkreślają specjaliści, jest to przełomowe urządzenie do rehabilitacji osób niepełnosprawnych ruchowo. Pozwala m.in. na wykonywanie ruchów wstawania lub siadania, na chodzenie w sposób naturalny - z prawidłowym przenoszeniem obciążenia między kończynami. Rehabilitacja z wykorzystaniem egzoszkieletu szczególnie wskazana jest osobom cierpiącym na niedowład kończyn dolnych, w tym z całkowitym przerwaniem rdzenia (do C7 włącznie), niecałkowitym przerwaniem rdzenia (dolny poziom), udarem z niedowładem połowicznym, stwardnieniem rozsianym, dystrofią mięśniową, chorobą Guillaina-Barrégo.

To działa. – Po 3 latach poruszania się na wózku inwalidzkim mogę znowu wstać i stawiać kroki – oznajmił na wtorkowym spotkaniu 64-letni Andrzej Tietz, lekarz anestezjolog, który 10 sierpnia 2011 roku uległ wypadkowi samochodowemu. – Dla każdej osoby, która jest w takiej sytuacji jak ja, jest to niesamowite przeżycie.

Osoby niepełnosprawne ruchowo walczą w życiu z wieloma przeciwnościami. Często zmagają się z depresją, czy utratą wiary w to, że kiedykolwiek staną na nogi. W takiej sytuacji nawet chwilowy ruch i przebywanie w pozycji pionowej daje im potrzebną siłę i motywację. – Ruch to życie – podkreślił Bartłomiej Gajowiec, fizjoterapeuta z Uzdrowiska Konstancin-Zdrój S.A. – 80 proc. ciała człowieka stanowi układ ruchu, który decyduje o tym w jakim stanie znajduje się nasze ciało, nasz układ nerwowy i pozostałe układy.

Pomimo wykorzystywania w rehabilitacji nowoczesnej technologii warunkiem niezbędnym w procesie powrotu do zdrowia osób ze schorzeniami neurologicznymi jest także integracja społeczna i aktywizacja zawodowa. – Nie da się oddzielić rehabilitacji od kwestii psychologicznych. – przyznał na spotkaniu Andrzej Harasim, uzdrowiskowy neuropsycholog. – Rolą psychologa jest przygotowanie pacjenta do współpracy z urządzeniem, które będzie pomagało mu w powracaniu do sprawności ruchowej.

W Polsce, według danych z 2011 roku, jest 4,7 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi 12,2 proc. ludności kraju.


Do 28 listopada jest możliwość bezpłatnego zapoznania się z możliwościami i dzianiem egzoszkieletu w Szpitalu Rehabilitacji Neurologicznej przy ul. Sue Ryder 1 w Konstancinie-Jeziornie, po wcześniejszej rejestracji pod numerem tel. 22-756-40-41. 

Poniżej zamieszczamy film prezentujący działanie egzoszkieletu.

Więcej informacji udziela:

Piotr Kiełbowski - dyrektor ds. sprzedaży Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A. 

Tel. 22-756-40-24; e-mail: p.kielbowski@uzdrowisko-konstancin.pl

Autor: Patryk Siepsiak/Inf. prasowa

2014-11-26

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer