Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Konstancin-Jeziorna w hołdzie Powstańcom

Władze i mieszkańcy Konstancina-Jeziorny oddali hołd Powstańcom Warszawskim.
– Pamiętamy i będziemy pamiętać – podkreślił Ryszard Machałek, zastępca burmistrza gminy podczas poniedziałkowych (1 sierpnia) uroczystości.

Największy zryw

Powstanie Warszawskie stało się symbolem heroicznej walki o wolność.  Niestety, to także najkrwawszy zryw niepodległościowy w historii Polski, który pochłonął życie ok. 20 tys. żołnierzy i 180 tys. cywilów. Wszystko rozpoczęło się równo 72 lata temu, gdy 1 sierpnia o godz. 17.00 na ulicach Warszawy rozległ się dźwięk syren i padły pierwsze strzały. W rocznicę tamtych wydarzeń władze i mieszkańcy Konstancina-Jeziorny oddali hołd Powstańcom Warszawskim. 

Będziemy pamiętać

W minioną niedzielę (31 lipca) w konstancińskim amfiteatrze zabrzmiały pieśni patriotyczne i powstańcze. Z kolei w poniedziałek (1 sierpnia) przedstawiciele samorządu złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej i kamieniem upamiętniający poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego. – Pamiętamy i będziemy pamiętać – podkreślił Ryszard Machałek, zastępca burmistrza gminy podczas poniedziałkowych uroczystości.
Powstańców upamiętniono także przed budynkiem mirkowskiej przychodni, gdzie w czasie II wojny światowej odbywały się spotkania konspiracyjne, a w prywatnym mieszkaniu działał szpital polowy. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku w tym miejscu zawisła tablica pamiątkowa.

Uroczystości w Powsinie

Główne uroczystości z okazji 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się tradycyjnie w Powsinie. O godz. 17.00 w tamtejszym Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej odprawiona zostanie msza św., po której na Cmentarzu Powstańców Warszawy odczytanie zostanie Apel Poległych. W hołdzie powstańcom punktualnie o godz. 17.00 zawyją także syreny alarmowe.

Autor: Patryk Siepsiak

2016-08-01

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer