Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Miłość, która przetrwała ponad 70 lat rozłąki

Poznali się latem 1943 roku i zakochali od pierwszego wejrzenia. Niestety, wspólne życie brutalnie przerwało Powstanie Warszawskie. Teraz, pod 72 latach rozłąki, spotkali się ponownie, a ich uczucie odżyło na nowo. Zapraszamy w najbliższy poniedziałek (25 lipca) do Konstancińskiego Domu Kultury na premierę filmu dokumentalnego o niezwykłej miłości dwójki powstańców - Barbary Kulińskiej-Żugajewicz i Andrzeja Budzyńskiego.

Lata rozłąki

"Odnaleziony walc" to opowieść o miłości dwojga ludzi, brutalnie przerwanej przez drugą wojnę światową. Bohaterami filmu dokumentalnego, zrealizowanego przez Telewizję Polską, są powstańcy: 87-letnia Barbara Kulińska-Żugajewicz i 90-letni Andrzej Budzyński, którzy odnaleźli się po ponad 70 latach rozłąki.

Z Ameryki do Klarysewa

Pani Barbara była przekonana, że wybranek jej serca zginął w czasie walk wojennych. Tak się nie stało. Po wojnie udało mu się wyjechać do Stanów Zjednoczonych, gdzie zrobił karierę naukową i mieszka do dziś. Również pan Andrzej myślał, że już nigdy nie zobaczy swojej "ukochanej Basi", która podobnie jak i on przeżyła piekło wojny, a następnie zamieszkała w rodzinnym Klarysewie. Oboje w międzyczasie założyli rodziny, ale już od wielu lat - jako wdowcy - żyli samotnie. Aż do ubiegłego roku, kiedy to Andrzej Budzyński natrafił w internecie na wywiad z Barbarą Kulińską-Żugajewicz, opowiadający o jej konspiracyjnej działalności podczas II wojny światowej. Wysłał pierwszy list i tak się wszystko zaczęło się od nowa. Po kilkumiesięcznej wymianie korespondencji przyleciał do Polski, do "swojej Basi". Spędzone wspólnie trzy tygodnie to czas intensywnych wspomnień i przeżywania na nowo gorącej miłości – jak podkreśla pan Andrzej – nigdy przez nich niezakończonej. Powstaniec cały czas podkreśla, że odkąd odnalazł Barbarę, chce wynagrodzić jej wszystkie utracone lata. Z kolei konstancinianka, jako psycholog kliniczny – podkreśla, że swojemu pacjentowi taką miłość wybiłaby z głowy, bo jak mówi - po co narażać się na takie cierpienie, obawy o drugiego człowieka, czekanie na jego telefon i tęsknotę za nim. 

Piękna miłość

Autorzy filmu pokazują piękną miłość pani Barbary i pana Andrzeja, którzy nie wstydzą się czułości, ciepłych i pełnych emocji słów. Widzowie są świadkami rozmów i pytań, również tych trudnych – o przyszłość: czy mają szansę na spędzenie reszty życia razem, czy po wieloletnim samotnym życiu, umieliby wspólnie cieszyć się życiem? Tym rozmowom i byciu razem towarzyszą spacery po Warszawie, wspólny czas w domu w Klarysewie, romantyczne chwile w majowym ogrodzie oraz wyjazdy w miejsca dla nich ważne. W dokumencie pojawiają się również treści historyczne, wspomnienia i archiwa z Powstania Warszawskiego, przybliżające działania z lata 1944, te prowadzone w Warszawie na Mokotowie, jak i te w pobliskich Lasach Chojnowskich. Film powstał według scenariusza mieszkanek Konstancina-Jeziorny - Julity Wołoszyńskiej-Matysek, która była jednocześnie jego reżyserem i Agaty Gregorczyk-Janik. Autorem zdjęć jest Marcin Peresada.

Pokaz premierowy

Na premierowy pokaz „Odnalezionego walca” zapraszamy już w najbliższy poniedziałek (25 lipca) o godz. 19.00 do Konstancińskiego Domu Kultury. Z kolei telewizyjna premiera filmu odbędzie się 10 sierpnia o godz. 21.30 w TVP1.

Autor: Patryk Siepsiak

2016-07-20

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer