Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny | Konstancin-Jeziorna

Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny

ul. Żeromskiego 4,
05-510 Konstancin-Jeziorna

Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny znajduje się w willi Świt przy ul. Żeromskiego 4, w której pisarz mieszkał wraz z żoną i córką. Obecnie w willi znajduje się m.in. gabinet Stefana Żeromskiego, z jego biurkiem, fotelem i kanapą. Można również zobaczyć rodzinne pamiątki, fotografie, obrazy, pierwsze wydania książek, a także przedmioty codziennego użytku.

Życie w letnisku

Stefan Żeromski kupił  willę w 1920 r. i mieszkał w niej z żoną i córką do końca życia (zmarł w listopadzie 1925 r.). Pisarz uwielbiał spacerować po letnisku, a także zajmować się ogrodem i domowymi pracami. W willi Żeromscy spędzali wiosnę, lato i część jesieni. Przed zimą przeprowadzali się do Warszawy.

Konstancin w opowiadaniach

W konstancińskim okresie życia pisarza powstały wybitne dzieła, m.in. dramaty: „Ponad śnieg bielszym się stanę”, „Biała rękawiczka”, „Uciekła mi przepióreczka”, słynny reportaż polityczny „Na probostwie w Wyszkowie”, rozprawa o drogach kultury współczesnej „Snobizm i postęp”, dzieło historyczne „Wiatr od Morza”, i koronujące jego twórczość „Przedwiośnie”. Ponadto dwa opowiadania „Wilgę” i „Pomyłki” Żeromski poświęcił właśnie Konstancinowi, opisując w nich m.in. jego przyrodę oraz fascynujący pierwszowojenny cmentarz w Maryninie.

Zapraszamy do zwiedzania

Muzeum prowadzi Konstanciński Dom Kultury we współpracy z Fundacją na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim.

Muzeum można zwiedzać:

  • w sezonie letnim, od 1 maja do 14 października, w środy, soboty i niedziele (w dni bezdeszczowe), w godz. 11.00–17.00;
  • w sezonie jesienno-zimowym, od 15 października do 30 kwietnia,
    po wcześniejszym ustaleniu terminu z kustoszem, tel.: 609 550 652.

Zwiedzaniu towarzyszą prelekcje o życiu i twórczości rodziny Żeromskich. Wstęp wolny.