Konstancin-Jeziorna

Opublikowano: Konstancin-Jeziorna (www.konstancinjeziorna.pl)


W urzędzie działa punkt programu „Czyste Powietrze”

Konstanciński magistrat kontynuuje w 2023 roku działalność punktu konsultacyjno-informacyjnego programu „Czyste Powietrze”. Od teraz urzędnicy są dostępni dla mieszkańców gminy pięć razy w tygodniu. W ramach wsparcia pomogą m.in. w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie.

„Czyste Powietrze” to rządowy program realizowany od września 2018 r. Umożliwia on pozyskanie dotacji na kompleksową termomodernizację budynków oraz wymianę przestarzałych pieców, tzw. kopciuchów, na te bardziej ekologiczne, spełniające najwyższe normy. Adresowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Nowy nabór wniosków

Nowa edycji programu ruszyła 3 stycznia 2023 r. Jest sporo zmian. Oto niektóre z nich:

  • podniesienie wysokości progów dochodowych;
  • wyższa kwota dofinansowania o jakie można się ubiegać – nawet do 136,2 tys. zł;
  • możliwości rozszerzenia wniosku o termomodernizację domu, jeśli wcześniej wniosek dotyczył tylko wymiany pieca;
  • obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego budynku, na który można otrzymać dotację do 1,2 tys. zł.

Szczegółowe informacje na temat programu, warunków otrzymania dotacji oraz progów dochodowych dostępne są na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.

Fachowa pomoc

Aby ułatwić mieszkańcom gminy Konstancin-Jeziorna aplikowanie o ośrodki w ramach programu „Czyste Powietrze”, w Urzędzie Miasta i Gminy przy ul. Piaseczyńskiej 77 działa punkt konsultacyjny. Wznowienie jego działalności w 2023 roku było możliwe dzięki podpisaniu przez samorząd porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Od nowego roku punkt czynny jest 5 razy w tygodniu: w poniedziałki w godz. 7.00–9.00 i od wtorku do piątku w godz. 16.00–18.00. Jego pracownicy udzielają informacji o programie, a także pomagają w wypełnieniu wniosku i jego rozliczeniu. W celu zapewnienia sprawnej obsługi interesantów prosimy o wcześniejsze uzgodnienie terminu wizyty w punkcie – wysyłając wiadomość na adres: czystepowietrzeatkonstancinjeziorna [dot] pl lub dzwoniąc pod nr telefonu 22 484 23 00 i wybierając nr. wew.: 352, 354, 420, 423.  


Adres źródłowy: https://www.konstancinjeziorna.pl/index.php/news/srodowisko/w-urzedzie-dziala-punkt-programu-czyste-powietrze