Konstancin-Jeziorna

Opublikowano: Konstancin-Jeziorna (www.konstancinjeziorna.pl)


Konstancińscy harcerze przeszli szlakiem św. Jakuba

Harcerze z Uroczyska Konstancin kolejny raz pokazali, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i przeszli szlakiem św. Jakuba. 11 druhen i druhów drogę z portugalskiego Viana do Castelo do Santiago de Compostela pokonało w 9 dni. Trasa liczyła ponad 220 kilometrów.

Portugalsko-hiszpański szlak św. Jakuba jest drugą pod względem popularności trasą pielgrzymkową, prowadzącą do sanktuarium Santiago de Compostela. Grupa harcerek i harcerzy z hufca ZHP Uroczysko Konstancin przez niemal rok przygotowywała się do tej wyprawy, przede wszystkim szlifując swoją kondycję – każdego dnia mieli bowiem w planach przejść z plecakami ok. 20 km.

Mnóstwo uśmiechów

Harcerze rozpoczęli wędrówkę 25 kwietnia w Viana do Castelo. Początkowo trasa szlaku wiodła przez kamienne miejscowości, wzgórza i eukaliptusowe lasy, a następnie brzegiem Oceanu Atlantyckiego, gdzie uczestnicy wyprawy mogli podziwiać olbrzymie fale rozbijające się o skały. – Codziennie spotykaliśmy mnóstwo uśmiechniętych, przyjaznych ludzi, było wśród nich całkiem sporo Polaków – wspomina Filip Rawski, uczestnik wyprawy, drużynowy 27. Konstancińskiej Drużyny Harcerzy „Watra” i radny miejski. – Z wyprzedzeniem, jednego czy dwóch dni, rezerwowaliśmy sobie moteliki i hotele, ponieważ pielgrzymów było dużo i chcieliśmy mieć pewność, że będzie dla nas miejsce na nocleg po przejściu zaplanowanej trasy.

Niestety pogoda nie rozpieszczała wędrowców. Wprawdzie początek wyprawy był ciepły i słoneczny, ale przez większość dni padał deszcz i było chłodno. To jednak nie zniechęciło harcerzy.

Na koniec świata

Konstancińska grupa 4 maja, po 9 dniach podróży, dotarła do Santiago de Compostela. Wszyscy po okazaniu pieczątek w paszportach z poszczególnych etapów otrzymali certyfikaty potwierdzające przebyty dystans, czyli dokładnie 221 km, ale dla części podróżników było to za mało. Kilka osób dotarło jeszcze do ostatniego punkt szlaku, czy na przylądek Fisterra, który w średniowieczu uważany był za koniec świata i najdalej wysunięty punkt kontynentalny Europy. – Wyprawa szlakiem św. Jakuba była pierwszą taką zagraniczną wyprawą konstancińskich harcerek i harcerzy, ale niewykluczone, że nie ostatnią – podsumowuje Aleksandra Wicik, rzeczniczka prasowa hufca Uroczysko Konstancin.


Adres źródłowy: https://www.konstancinjeziorna.pl/index.php/news/konstancinscy-harcerze-przeszli-szlakiem-sw-jakuba