Opublikowano: Konstancin-Jeziorna (www.konstancinjeziorna.pl)
Wspólny głos polskich uzdrowisk! Gminy obradowały w Nałęczowie
Bieżące problemy, postulaty legislacyjne oraz wizja dalszego rozwoju polskich uzdrowisk – to główne tematy walnego zgromadzenia Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, które odbyło się w Nałęczowie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele 24 samorządów, w tym Konstancina-Jeziorny.
Przedstawiciele polskich gmin uzdrowiskowych spotkali się 17 czerwca na walnym zgromadzeniu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. W wydarzeniu, które odbyło się w Nałęczowie, wzięła udział również przedstawicielka Konstancina-Jeziorny – Monika Kasprzyk, kierownik Wydziału Rozwoju, Polityki Gospodarczej i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i Gminy. Podczas obrad omawiano najważniejsze bieżące wyzwania – w tym problemy legislacyjne i organizacyjne gmin uzdrowiskowych, postulaty dotyczące zmian prawnych oraz kwestie finansowania samorządów i ochrony walorów przyrodniczych. Sprawozdanie finansowe stowarzyszenia za 2024 r. zostało jednogłośnie zatwierdzone przez uczestników zgromadzenia.
Głosy przedstawicieli i sukcesy
W sprawozdaniu z działalności Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych podkreślono m.in. sprzeciw wobec wprowadzenia w uzdrowiskowych strefach „A” tzw. obszarów cichych, które mogłyby prowadzić do dodatkowych ograniczeń w działalności gospodarczej. Wyrażono także stanowisko przeciw zastąpieniu opłaty uzdrowiskowej podatkiem turystycznym oraz zgłoszono postulaty zwiększenia opłaty eksploatacyjnej za wody lecznicze. Zaznaczono również podejmowane na bieżąco działania na rzecz uszczelnienia poboru opłaty uzdrowiskowej, m.in. poprzez propozycję zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Stowarzyszenie zgłosiło także uwagi do ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, odnosząc się do potrzeb ekologicznych obszarów chronionych i mechanizmu ich przeliczania.
Za niewątpliwy sukces uznano natomiast uwzględnienie w ustawie o drogach publicznych postulatu środowiska uzdrowiskowego, dotyczącego możliwości pobierania opłat parkingowych na terenach uzdrowisk również w dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy. 14 maja 2025 r. prezydent podpisał nowelizację ustawy, dzięki czemu gminy uzyskały realne narzędzie do prowadzenia elastycznej polityki transportowej i ochrony najcenniejszych walorów przyrodniczych i uzdrowiskowych.
Plany kolejnych wspólnych działań
Walne zebranie było również okazją do wytyczenia dalszych kierunków współpracy. Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Renata Sowa, w związku z rosnącą liczbą wniosków o wydanie warunków zabudowy, zaproponowała złożenie wspólnego wniosku do komisji sejmowej o czasowe zawieszenie kar za niedotrzymanie 30-dniowego terminu na wydanie decyzji. W gminach uzdrowiskowych proces ten jest bowiem bardziej złożony i wymaga uwzględnienia wielu dodatkowych czynników.
Wśród zgłoszonych postulatów znalazły się również propozycje podniesienia wynagrodzeń dla samorządowców zatrudnionych na podstawie wyboru i powołania (burmistrzów, zastępców, skarbników) oraz zniesienia ograniczenia liczby kadencji dla tych stanowisk. Mateusz Jellin, burmistrz Polanicy-Zdroju, zwrócił uwagę na to, że algorytm wyliczający zapotrzebowanie na inwestycje mieszkaniowe, oparty na danych Głównego Urzędu Statystycznego i obecnym pokryciu planami zagospodarowania, nie odzwierciedla specyfiki gmin uzdrowiskowych. Zasugerował skierowanie do Kancelarii Rządu petycji z pytaniem o możliwość zwiększenia chłonności terenów poprzez wyznaczanie i rozszerzanie stref uzdrowiskowych.
Zgłoszono także potrzebę wspólnych działań w zakresie transportu zbiorowego – obecne zasady finansowania jednostek samorządu terytorialnego premiują gminy z dużym odsetkiem mieszkańców w wieku 24–60 lat, co nie przekłada się na zaspokojenie potrzeb komunikacyjnych większości uzdrowisk, ze względu na specyfikę i rotacyjność osób w nich przebywających. Wszystkie postulaty zostaną zebrane i przekazane do 47 gmin członkowskich Stowarzyszenia w celu ich podpisania i dalszego skierowania do biur poselskich w poszczególnych regionach.
Warsztaty o przyszłości turystyki uzdrowiskowej
Przedstawiciele 24 samorządów, w tym Konstancina-Jeziorny, wzięli także udział w warsztatach strategicznych dotyczących przyszłości polskich uzdrowisk w kontekście rozwoju turystyki uzdrowiskowej. Za pomocą badania ankietowego odpowiadali m.in. na pytanie: jak można opisać turystykę uzdrowiskową w 2040 r.? Wśród najczęściej powtarzających się haseł znalazły się: profilaktyka, wellness, powrót do natury oraz turboregeneracja.
Następnie uczestnicy przeanalizowali dziesięć czynników wpływających na kształtowanie trendów w tej dziedzinie. Pracując w zespołach, oceniali zarówno siłę wpływu poszczególnych czynników, jak i ich zależności względem siebie. Wyniki prac sześciu zespołów wskazały za najistotniejsze: ryzyko geopolityczne oraz spójność polityki zdrowotnej – oba te elementy zakwalifikowano jako tzw. trendy autonomiczne. Wnioski z warsztatów wskazują na potrzebę wspólnego, uważnego działania gmin uzdrowiskowych, by w zmieniających się warunkach skutecznie wspierać rozwój polskich uzdrowisk. To nie koniec prac – kolejne warsztaty odbędą się jeszcze w tym roku i mają doprowadzić do stworzenia konkretnych strategii rozwoju turystyki uzdrowiskowej w Polsce.
Adres źródłowy: https://www.konstancinjeziorna.pl/index.php/news/wspolny-glos-polskich-uzdrowisk-gminy-obradowaly-w-naleczowie