Konstancin-Jeziorna

Opublikowano: Konstancin-Jeziorna (www.konstancinjeziorna.pl)


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

1 kwietnia wystartował Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Choć uczestnictwo w nim jest obowiązkowe, to nawet nie wymaga wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z wygodnej i bezpiecznej aplikacji spisowej. Jest ona dostępna na dedykowanej stronie internetowej.

Grafika – jak wziąć udział w NSP Na górze grafiki jest napis: Jak wziąć udział w spisie? Po lewej stronie grafiki jest napis: spis.gov.pl, poniżej: To proste! Po prawej stronie widać kobietę, mężczyznę i dziecko, którzy entuzjastycznie uśmiechają się i trzymają kciuki w górze. W lewym dolnym rogu grafiki są cztery małe koła ze znakami dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, obok nich napis: Liczymy się dla Polski! W prawym dolnym rogu jest logotyp spisu: dwa nachodzące na siebie pionowo koła, GUS, pionowa kreska, NSP 2021.
Narodowy Spis Powszechny 2021 trwa do 30 września 2021 r.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się raz na 10 lat. 1 kwietnia wystartowała edycja 2021, która potrwa do końca września br. Spis dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski – niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy wieku. Jest obowiązkowy.

Spis online

Z obowiązku spisowego możemy się wywiązać – bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z wygodnej i bezpiecznej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań – jest to podstawowa i obowiązkowa metoda spisu. Nie warto z tym zwlekać! Do aplikacji zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki. Dla cudzoziemców bez numeru PESEL przewidziano odrębny tryb logowania z wykorzystaniem poczty e-mail.

Nie masz komputera? Pomogą urzędnicy

Osoby, które nie mają komputera lub telefonu z Internetem, mogą poprosić o pomoc najbliższych lub udać się do Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna (ul. Piaseczyńska 77) i zgłosić chęć udziału w NSP 2021. Na spisującą się osobę czeka specjalnie przygotowany komputer z dostępem do sieci, a w razie pytań lub problemów wsparciem będzie służyć wyznaczony do tego pracownik urzędu. Ze względu na sytuację epidemiczną termin wizyty należy wcześniej ustalić telefonicznie pod nr.: 22 484 23 10. Punkt spisowy czynny jest w godz. 9.00–15.00. Można również spisać się przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową pod nr 22 279 99 99.

Rachmistrz ostatnią deską ratunku

Jeśli z ważnych powodów nie spisaliśmy się przez Internet – w domu lub w urzędzie – musimy spodziewać się telefonu od rachmistrza lub jego wizyty. Ważne! Gdy skontaktuje się z nami rachmistrz, nie możemy już odmówić udziału i musimy się spisać. Z tego względu – podkreślmy to raz jeszcze – warto spisać się samemu przez Internet w dogodnym dla nas terminie. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: spis.gov.pl.
 


 


Adres źródłowy: https://www.konstancinjeziorna.pl/index.php/page/narodowy-spis-powszechny-ludnosci-i-mieszkan-2021