Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Klub podróżnika - Pachamama

Konstanciński Klub Podróżnika zaprasza na opowieść o projekcie „Cinemaya Panamericana”, zrealizowanym przez trójkę podróżników: Szymona Stawskiego, Piotra Bobińskiego i Bogumiłę Bibel. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek (16 kwietnia) o godz. 19.00.

Projekt ten miał być próbą odwzorowania podróży Tony’ego Halika przez Amerykę Środkową i Południową, w celu wykrycia zmian, jakie zaszły w społecznościach indiańskich Ameryki Łacińskiej. Został zrealizowany w pięćdziesiątą rocznicę wielkiej wyprawy Tony’ego Halika. 

Przez całą drogę trójce podróżników przewodziły dwie książki: „180 000 kilometrów przygody” oraz „Jeep - moja wielka przygoda”, w których Halik opisał swoje doświadczenia związane z przemierzaniem obu Ameryk. To właśnie na podstawie opisanych w tych książkach miejsc autorzy projektu ustalili trasę obejmującą 17 krajów. Swoją przygodę rozpoczęli w Meksyku, a zakończyli na krańcach południowej Patagonii.

Porównując opisy Halika ze współczesnymi obrazami, mogli dostrzec, jak przez pięćdziesiąt lat ewoluowały zwyczaje społeczności indiańskich. W projekt podróżniczy włączona została również projekcja filmów, w formie kina obwoźnego. Rdzennym mieszkańcom Ameryki Łacińskiej zaprezentowano bajki z wytwórni „Semafor”, filmy ukazujące europejską i polską kulturę, a także dorobek dokumentalny Tony’ego Halika. Efektem tej wyprawy jest imponujący zbiór zdjęć, które ukazują współczesne oblicze Indian, odmienne od tego widzianego przez Halika pięćdziesiąt lat temu.

Podczas spotkania zostanie zaprezentowany film ,,Pachamama’’.


Klub Podróżnika - Pachamama

Czwartek, 16 kwietnia, godz. 19.00

KDK, ul. Mostowa 15, Hugonówka, Konstancin-Jeziorna


Autor: Konstanciński Dom Kultury

2015-04-13

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer