Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Koncert - Podziel się życiem

W najbliższą niedzielę (28 września) w Konstancinie-Jeziornie odbędzie się impreza wspierająca medycynę transplantacyjną. W tym wyjątkowym wydarzeniu wezmą udział artyści, lekarze i ludzie, którzy zyskali drugie życie dzięki transplantacji. Tego dnia wszyscy posiadacze kodu genetycznego HLA przekonają się, że dzielić się życiem może każdy!

Zygmunt Kaliciński, kardiochirurg i lider zespołu Cardioband tak opowiada o potencjalnych dawcach i biorcach życia: - Żyją w wiecznym strachu i oczekiwaniu. Potencjalni biorcy to ludzie młodzi, którym zepsuło się serce, wątroba lub nerki. Po drugiej stronie jest dużo bezsensownej, czasami głupiej, beznadziejnej i nagłej śmierci. To, co chcemy zrobić to połączyć te dwa światy, żeby Życie mogło przepływać między nimi. Ci co giną, żeby mogli żyć dalej w kimś, a ci co żyją, żeby mogli wreszcie naśmiać się aż ich brzuch zaboli. My jako lekarze jesteśmy gotowi. Możemy pracować dzień i noc, przepompowywać Życie, które wyciekło tam, gdzie jest go bardzo mało.
Wszyscy ludzie, zarówno potencjalni dawcy, jak i biorcy, posiadają unikalny, jedyny w swoim rodzaju kod genetyczny HLA, zwanym również transplantacyjnym. Im bardziej dopasowany kod HLA dawcy i biorcy tym większa szansa na wyśmienitą funkcję przeszczepionego organu. Ponieważ tym kodem różnimy się od siebie, im więcej nas w klubie HLA tym większa szansa na jego dopasowanie co umożliwia lekarzom „przepompowywanie Życia”. Jednak środowisko lekarskie często spotyka się ze sprzeciwem rodziny na pobranie narządu od osoby zmarłej, w szczególności młodej. Dlatego tak ważna jest kampania edukacyjna i informacyjna o potrzebach i wynikach transplantacji.
Potwierdza to ambasador akcji ceniony aktor, znany m.in. z kultowego filmu „Młode Wilki” - Jarosław Jakimowicz. Długo milczał na temat choroby swojego dziecka. Dziś wspomina: - To, co spotkało mnie i mojego syna - Jeremiasza to było trzęsienie ziemi, tsunami, wraz z wszystkimi kataklizmami, które mogą nawiedzić świat. Kiedy usłyszeliśmy pierwszy raz, że konieczna będzie transplantacja, od razu wiedziałem, że będę dawcą. Jeremiasz był bardzo malutki. Generalnie takie operacje wykonuje się dopiero u 3 - 4 letnich dzieci, on miał siedem miesięcy. Dlatego lekarze tak długo zastanawiali się, czy to robić. On był za mały i prawdopodobieństwo udania się transplantacji wątroby 34-letniego mężczyzny było znikome. Ale stał się cud. Dla mnie cudem jest to wszystko, czego dokonuje Klinika Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów, pod kierownictwem prof. Piotra Kalicińskiego w Centrum Zdrowia Dziecka.
Koncerty zespołów Hamak Band i Cardioband w sali widowiskowej Domu Kultury w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Mostowej 15 będą próbą przekonania wielu osób do składania „Oświadczenia Woli”. Ten jeden podpis pod oświadczeniem: „W nadziei ratowania Życia innych wyrażam zgodę na pobranie po śmierci moich narządów do przeszczepienia” daje szanse na nowe Życie! W wydarzeniu wezmą również udział gwiazdy młodego pokolenia - finaliści X Factor: Filip Mettler i Agata Dziarmagowska, którzy wystąpią z energetycznymi koncertami!
Na całym świecie, zagraniczne odpowiedniki polskiego Poltransplant-u, organizacje, fundacje, lekarze i prywatne osoby działają na rzecz transplantologii kierując się wiarą, nadzieją, odpowiedzialnością, profesjonalizmem, a także chęcią zjednania wszystkich tych, którzy czują tak jak oni. Jednak pozostaje nieodparte uczucie, że tego Życia po jednej i po drugiej stronie jest wciąż za mało. Według danych Poltransplant-u z 2012 roku ilość dawców rzeczywistych w porównaniu z rokiem poprzednim zwiększyła się o 11%, a ilość przeszczepionych organów o 9%. Mimo wszystko wyniki dalekie są od założeń i celów opisanych w Narodowym Programie Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. 

Organizatorami akcji są: Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie przy ul. Wołoskiej pod kierownictwem Prof. Marka Durlika i Konstanciński Dom Kultury pod przewodnictwem Dyrektor Edyty Markiewicz-Brzozowskiej. Patronat nad wydarzeniem objęli: Polskie Towarzystwo Transplantacyjne, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant”, Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna.

Autor: Magdalena Gordon-Wesołowska

2014-09-24

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer