Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Nasi uczniowie na międzynarodowej olimpiadzie sportowej

Uczniowie z Konstancina-Jeziorny wzięli udział w międzynarodowej olimpiadzie sportowej w Denzlingen. Wyjazd młodzieży możliwy był dzięki dofinansowaniu wyjazdu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Poniżej przedstawiamy relację z wyjazdu przygotowaną przez jego uczestników.

W dniach 12-20 maja 2015 roku odbył się wyjazd uczniów Zespołów Szkół nr 1, 2 i 3 do Denzlingen w Niemczech. Wzięliśmy udział w międzynarodowej olimpiadzie sportowej zorganizowanej przez gminę Denzlingen. W zawodach - poza młodymi Niemcami - wzięła udział też młodzież ze wszystkich miast partnerskich naszego gospodarza: Saint-Cyr-sur-Mer (Francja), North Hykeham (Anglia), Città della Pieve (Włochy) i Konstancina-Jeziorny (Polska). Wyprawa została sfinansowana przez gminę oraz dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk). Głównym organizatorem wyjazdu był Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Konstancinie-Jeziornie. Kierownikiem naszej polskiej delegacji była Elżbieta Siemieniuk z Zespołu Szkół nr 3, a opiekunem i tłumaczem -  Agnieszka Halicka z Zespołu Szkół nr 2.

O godzinie 8.00 nastąpił odjazd grupy spod Zespołu Szkół nr 2 przy ulicy Żeromskiego 15. Wieczorem około godziny 19.00 dotarliśmy do Drezna, gdzie zostaliśmy zakwaterowani w hostelu, a chwilę później wyruszyliśmy na zwiedzanie miasta. Kolację zjedliśmy we włoskiej pizzerii. Następnego dnia rano wyjechaliśmy do Denzlingen. Na miejscu czekały na nas rodziny, u których mieszkaliśmy przez cały czas pobytu.

W czwartek czekał nas dzień w rodzinach. Gospodarze zorganizowali nam czas aż do godziny 18.00. Wieczorem uczestnicy olimpiady sportowej ze wszystkich krajów spotkali się na wspólnej kolacji podczas święta Hock. Wtedy też zostaliśmy oficjalnie powitani przez burmistrza Markusa Hollemanna, który opowiedział nam, dlaczego spotkania między przedstawicielami różnych narodów są takie ważne.

15 maja grupa polska udała się do szkoły Realschule am Mauracher Berg, gdzie została powitana przez dyrektora Tobiasa Bartha i wicedyrektor Irmhild Waibel. W szkole wzięliśmy udział w zajęciach angielskiego w formie zabaw integracyjnych, najpierw w klasie 6, która współpracuje z Zespołem Szkół nr 2 w programie UE eTwinning, w tym roku realizując projekt “Foodtastic”, a następnie w klasie 7, która już we wrześniu przyjedzie do Konstancina-Jeziorny na wymianę klasową z uczniami Dwójki. Spotkanie z uczniami Realschule przebiegło w sympatycznej atmosferze, ale już po godzinie musieliśmy się z nimi pożegnać i udać do wspaniałego kompleksu basenów Mach Blau. Mimo lekkiego deszczu, uczniowie ze wszystkich krajów biorących udział w wymianie korzystali z atrakcji znajdujących się pod gołym niebem, jak zjeżdżalnia, platforma do skoków do wody oraz zewnętrzne baseny. Największą popularnością cieszył się basen termalny. Po kilku godzinach relaksu na basenie zjedliśmy obiad w tamtejszej stołówce. O godzinie 14 spotkaliśmy się ponownie w hali sportowej, gdzie zostaliśmy podzieleni na międzynarodowe drużyny (losowaliśmy numery, na podstawie których otrzymaliśmy koszulki w kolorze danej drużyny), a następnie braliśmy na przemian udział w kilku konkurencjach sportowych takich jak unihokej, rzuty piłką do kosza i rzuty piłką ręczną do bramki. Część sportową prowadził organizator olimpiady, Robert Reichinger.

Kolejnego dnia miała miejsce dalsza część konkurencji, tym razem na stadionie, gdzie odbyły się biegi sztafetowe, strzały piłką nożną do bramki, gra w rugby touch i drużynowe przenoszenie wody na torze z przeszkodami. W międzyczasie udaliśmy się do sali gimnastycznej, aby spróbować swoich sił w zawodach w przeciąganiu liny.

Po kolacji odbyło się uroczyste zakończenie zawodów sportowych poprowadzone przez burmistrza Markusa Hollemanna i organizatora olimpiady Roberta Reichingera. Wszystkie przemówienia były na bieżąco tłumaczone na cztery języki: francuski, włoski, polski i angielski. Podziękowano wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie tego dużego wydarzenia. Najbardziej emocjonującym momentem było ogłoszenie wyników zawodów i wręczenie medali zwycięzcom. Dzień zakończyła pożegnalna dyskoteka w domu spotkań młodzieży. 17 maja grupy: polska, angielska i niemiecka udały się na kilkugodzinną wycieczkę do parku linowego Baumkronenweg w Waldkirch. Pogoda była przepiękna, a wyprawa przebiegała bez pośpiechu, co sprzyjało rozmowom i zacieśnianiu więzi między uczniami. Najwięcej emocji zapewnił nam finałowy zjazd z góry rurą o długości 190 metrów - najdłuższą tego typu atrakcją w Europie!

Następnego dnia uczniowie udali się do największego parku rozrywki w Niemczech – Europa Park w miejscowości Rust. Po całym dniu atrakcji czekała na nas wspaniała kolacja w Denzlingen, w której uczestniczyli nie tylko uczniowie, opiekunowie uczniów i organizatorzy, ale także rodziny goszczące młodzież z Konstancina-Jeziorny. Jednym z ciekawszych punktów programu było przedstawianie zebranym swoich partnerów (polscy uczniowie byli zakwaterowani w niemieckich rodzinach). Każdy z uczestników musiał powiedzieć o swoim gospodarzu/gościu kilka zdań, a na koniec wymówić jedno krótkie zdanie w języku swojego partnera.

We wtorek 19 maja wyruszyliśmy w drogę powrotną do Konstancina-Jeziorny, nocując po drodze w Dreźnie. Na miejsce przybyliśmy 20 maja o godzinie 18:00. Pożegnanie z naszymi gospodarzami było bardzo trudne, bo bardzo się z nimi zaprzyjaźniliśmy i nie chcieliśmy się tak szybko rozstawać. Mamy nadzieję, że wkrótce znowu się spotkamy. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w organizację tego wydarzenia. Wkład pracy wielu ludzi sprawił, że to międzynarodowe spotkanie było naprawdę wyjątkowo udane. Dziękujemy organizatorom, przewodniczącym i członkom Komitetu ds. Współpracy Miast Partnerskich w Denzlingen, przedstawicielom stowarzyszeń sportowych w Denzlingen, rodzinom goszczącym uczniów konstancińskich szkół, opiekunom oraz naszym zagranicznym koleżankom i kolegom. Dziękujemy również za wsparcie finansowe i organizacyjne naszej gminie oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk) za dofinansowanie naszego udziału w programie.

Autor: Anna Rytka/Oliwia Ziółkowska/Agnieszka Halicka

2015-06-10

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer