Opublikowano: Konstancin-Jeziorna (www.konstancinjeziorna.pl)
W Kawęczynku działa Koło Gospodyń Wiejskich
W Kawęczynku powstało pierwsze w gminie Koło Gospodyń Wiejskich. Założyła je sołtys Zofia Organiściak. Członkinie koła mają mnóstwo werwy, pomysłów i zapału do działania.
Idea założenia Koła Gospodyń Wiejskich w Kawęczynku zrodziła się na zebraniu wiejskim pod koniec sierpnia. Paniom wystarczyły zaledwie dwa tygodnie, by pomysł wcielić w życie. 15 września koło zostało oficjalnie wpisane do krajowego rejestru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. KGW w Kawęczynku jest pierwszym i jak na razie jedynym w naszej gminie. Obecnie należy do niego 14 osób, wśród których jest również – uwaga! – mężczyzna. Przewodniczącą koła została sołtys Zofia Organiściak, a w skład zarządu weszły: Joanna Maćkowiak i Leokadia Buraczyńska. – Koło powstało, żeby integrować mieszkańców, zarówno dorosłych, jak i dzieci –mówi Zofia Organiściak. – Sołectwo cały czas się rozbudowuje, sprowadzają się nowi mieszkańcy, którzy nie mają okazji poznać się nawzajem. Chcemy to zmienić i stworzyć przyjazne miejsce sąsiedzkich spotkań.
Chcą działać
Członkowie koła mają mnóstwo pomysłów i zapału do działania. W świetlicy wiejskiej zorganizowano już dwa warsztaty – robienia koszyków na szydełku oraz ozdób choinkowych. – W planach są jeszcze rodzinne warsztaty pieczenia i zdobienia pierników – dodaje przewodnicząca. – Mamy także pomysły na kolejne spotkania, na które już teraz zapraszamy mieszkańców Kawęczynka. Gospodynie wierzą, że podejmowane przez nie inicjatywy przyniosą wiele dobrego dla sołectwa, gminy i powiatu. Panie są również chętne i otwarte na wszelką współpracę, do której serdecznie zachęcają.
Jak założyć Koło Gospodyń Wiejskich?
Koło Gospodyń Wiejskich może założyć co najmniej 10 osób, które ukończyły 18 lat i stale zamieszkują na obszarze wsi będącej terenem jego działalności (w jednej wsi może działać tylko jedno koło). Pierwszym etapem założenia KGW jest wspólne spotkanie członków i uchwalenie statutu. Wybrany musi zostać także komitet założycielski, który do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składa wniosek o wpis koła do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. O nadanie numeru REGON należy wystąpić z kolei do Głównego Urzędu Statystycznego. Dzięki uzyskaniu osobowości prawnej koła zyskują więcej możliwości finansowania swojej działalności statutowej. Dokumentem regulującym funkcjonowanie KGW jest Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich.
Adres źródłowy: https://www.konstancinjeziorna.pl/news/kultura/w-kaweczynku-dziala-kolo-gospodyn-wiejskich